Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Matrix / foto: shutterstock

Šílená technika! Romány už píše počítač

Nikoliv spisovatel, ba ani život – román Opravdová láska napsal počítač. Je to absolutní revoluce, nebo vypočítavá mystifikace?

Petrohradské nakladatelství Astrel vyhlásilo do světa těžko uvěřitelnou zprávu: vydáme román, který napsal pouze počítač. Žádný lidský zásah! Jak je to možné, když počítače jak známo nedokáží myslet a vyjadřovat pocity či emoce, což jsou pro román tak důležité položky?

Počítač psal tři dny

magazin.cz
Šéfredaktor nakladatelství to vysvětluje prací mnoha filologů a lingvistů, kteří do programu v počítači uložili neuvěřitelné množství dat z již existujících knih, programátoři vytvořili potřebné algoritmy a počítač mohl začít „tvořit“.

Opravdovou lásku psal program s názvem PCWriter plné tři dny. To je poměrně málo, je však třeba si uvědomit, že stroj nepotřebuje spát, jíst a vůbec se jakkoliv rozptylovat. Dvaasedmdesát hodin zkrátka skládal nahrané materiály do 320 stran a 8 kapitol románu, který lidé z nakladatelství označují za kombinaci stylů Lva Tolstého a Haruki Murakamiho.

Experiment se do prodeje dostane v nákladu 10 tisíc kusů, ovšem o příběhu zatím není nic známo. Dočkali jsme se pouze vágního prohlášení, že se román odehrává na pustém ostrově.

Odborníci: je to podvod
Celé to působí až příliš fantasticky na to, aby to byla pravda, podotýkají odborníci. Jak programátoři, tak filologové pochybují, že by byl počítač schopen tvořivě myslet. Stroje zatím dokázaly popsat pouhá fakta.

Dost možná se tak od nakladatelství Astrel jedná o pokus získat pro svou novinku nezaslouženou pozornost. Pokud by knihu vydalo se jmenovkou neznámého ruského spisovatele, mohlo by na globální úspěch zapomenout. Takhle se však o Opravdové lásce mluví po celém světě a je pravděpodobné, že prodeje nebudou malé.

Ale kdo ví – třeba ruští vědci tentokrát neudělali chybu a posunuli hranice technologického bádání zase o velký kus vpřed.

Co na to říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 92