Co je digitální stopa?
Aktivní digitální stopu ovlivňujeme sami. Jedná se o vše, co my sami na internet vypustíme. Fotografie, e-maily, formuláře, příspěvky… Na pasivní digitální stopě se nepodílíme přímo, odesílá ji zařízení, které používáme. Patří sem tedy IP adresy, soubory Cookies, souřadnice a podobně. Zařadit sem ale můžeme i informace, které o nás zpřístupní někdo jiný – typicky různé veřejné seznamy. A pak jsou zde ještě metadata, tedy data, která poskytují informace o jiných datech. Třeba u fotografií jde o informace o lokaci nebo fotoaparátu.
Jak může ovlivnit podnikání?
Proč by si na digitální stopu měli dávat především podnikatelé? Na jednu stranu by podnikatelé měli být snadno dohledatelní potenciálními klienty, na druhou stranu nezvládnutá digitální stopa může nenávratně poškodit jejich dobré jméno, ale i způsobit únik dat, pokud jim někdo odcizí účet.
Jak se chránit?
Především trvale smažte staré a neaktivní účty. Mohou obsahovat kontroverzní fotografie nebo názory, které by klienty mohly odradit, ale také lákají hackery. Pozor, při pouhé deaktivaci účtu nemusí dojít ke smazání dat.
Dále zkontrolujte aktivní účty a přehodnoťte, jaké informace se světem sdílíte. Snažte se i na osobních účtech prezentovat tak, abyste se nemuseli před klienty stydět, případně si osobní účty alespoň nastavte jako soukromé.
U všech účtů nastavte silná hesla, případně dvoufázová ověření. Důležité účty nepoužívejte, když jste připojení na veřejnou Wi-Fi síť. Dávejte také pozor, jaká oprávnění udělujete aplikacím a webovým službám. Citlivé osobní informace raději nezveřejňujte vůbec. Vyhnete se tomu, že vám budou odcizená důležitá data nebo že někdo informace použije proti vám.
Zdroj:
https://www.freelance.cz/blog/freelancing-a-ochrana-digitalni-stopy/
https://www.ak-becvar.cz/digitalni-stopa-a-jeji-rizika/
Digitální stopa může poškodit vaše podnikání. Čemu se vyhnout?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!