Sedavý způsob života
Fyzická aktivita neprospívá jen tělu, ale i mozku. Má příznivý vliv na paměť a pozornost. Navíc zlepšuje náladu a odbourává stres. Jak tedy na to? Pokud máte sedavé zaměstnání, často se protahujte a zkuste do svého dne vměstnat alespoň půlhodinovou procházku. Zkusit můžete i jógu.
Multitasking
V dnešní době je multitasking vnímaný jako známka produktivity, výzkumy ale ukazují, že mozek z něj tak nadšený není. Soustředění se na několik úkolů zároveň může vést ke kognitivnímu přetížení a snížení efektivity. Snažte se proto soustředit vždy jen na jednu věc.
Pravidelné pití alkoholu
Alkohol působí na hipokampus, část mozku umístěné ve střední části spánkového laloku. Hipokampus kromě jiného ovlivňuje paměť, není proto divu, že z divokého večírku si druhý den na nic nepamatujeme, zhoršená paměť se ale může objevit i za střízliva. Kromě toho pravidelné užívání alkoholu narušuje neurotransmitery. Časté popíjení tedy mozku vůbec nesvědčí.
Vynechávání snídaně
Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. A to i pro mozek. Výzkumy ukazují, že děti a dospívající, kteří snídají vyvážená a výživná jídla, lépe udrží pozornost, mají lepší paměť a snáze řeší problémy. Snídaně totiž pomáhá vyrovnat hladinu glukózy po celonočním hladovění. Vyhnout byste se ale měli pokrmům s vysokým obsahem cukru.
Technologie
Pracujete před spaním na počítači nebo ležíte v posteli s telefonem v ruce? Připravujete se o kvalitní spánek, který je pro mozek tak důležitý. Modré světlo inhibuje melatonin, hormon, který spánek reguluje. Omezte proto technologie alespoň před spaním a během dne si každých 20 minut, které strávíte před počítačem či na telefonu, dejte pauzu. Váš mozek vám poděkuje.
Zdroj:
Jakými návyky si ničíte kognitivní funkce?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!