Zaměstnanci i podnikatelé musí pro získání důchodu splnit minimální dobu placení pojištění a dosáhnout důchodového věku. OSVČ ale i při splnění podmínek a průměrném výdělku často pobírají nižší důchod než zaměstnanci. Je to proto, že jejich zálohy na sociální pojištění jsou často nižší než u zaměstnanců. Účast na nemocenském pojištění výši důchodu neovlivňuje.
Zvýšení záloh
Zvažte, zda se vám nevyplatí navýšit vyměřovací základ a tím i zálohy na sociálním pojištění. Výhodou je, že takto navýšený důchod pobíráte po dosažení důchodového věku už napořád. Na druhou stranu ale pokud se důchodu nedožijete, dědicové z peněz „navíc“ nedostanou nic.
Investice
Pokud vám na účtu leží nevyužitý větší obnos peněz, je vhodné je nějakým způsobem investovat. Mezi nejbezpečnější investice patří nákup drahých kovů, dluhopisy a nákup nemovitostí. Obecně ale platí, že čím menší riziko s sebou investice nese, tím je výnos z ní nižší.
Penzijní spoření
Založit si můžete i doplňkové penzijní spoření. Na peníze zpravidla můžete sahat až po uplynutí určité lhůty, na druhou stranu pokud budete měsíčně posílat smluvenou částku, bude vám přispívat i stát. Velkou výhodou je, že naspořená částka se v případě úmrtí dědí. Spoustu zájemců ale může odradit fakt, že zúročení není tak vysoké, aby pokrylo inflaci.
Uvádí se, že freelanceři by měli před odchodem do důchodu naspořit ideálně dva miliony korun, které by jim měly zajistit pohodlné dožití i s nižším důchodem. Čím dříve se spořením začnete, tím lépe. A peníze si odkládejte pravidelně. Nemusíte se přitom upínat jen k jedné z nabízených možností, naopak vhodnější je kombinace různých forem spoření.
Zdroj:
https://www.freelance.cz/blog/myslete-na-budoucnost-jak-si-jako-osvc-efektivne-sporit-na-duchod/
https://www.pruvodcepodnikanim.cz/clanek/osvc-jak-efektivne-sporit-na-duchod/
Podnikáte? Na důchod se musíte dostatečně zajistit
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!