Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Spokojení zaměstnanci / foto: Shutterstock

Jak pečovat o duševní zdraví zaměstnanců?

Na jedné straně nízká nezaměstnanost a vysoká poptávka, na druhé straně nadměrný stres a tlak na výkon zaměstnanců. O duševní zdraví podřízených se vyplatí pečovat hned z několika důvodů.

Pokud je zaměstnanec v práci vystaven nadměrnému stresu, nemůže soustavně podávat kvalitní pracovní výkon. Navíc si takový zaměstnanec mnohdy aktivně hledá jinou práci, je častěji nemocný či zvažuje předčasný odchod do důchodu.

Co všechno negativně působí na mentální zdraví zaměstnanců?

Mezi stresové faktory nepatří jen nepřiměřená zátěž, ale i špatná organizace, nejistota, nedostatečná podpora ze strany vedení či kolegů, šikana, nefungující komunikace a nedostatek vlivu na rozhodnutí, která se zaměstnance přímo týkají. Dlouhodobé vystavování takovým podmínkám může vést k vyhoření, úzkostem, depresi či kardiovaskulárním onemocněním, se kterými se zaměstnanci následně dlouhodobě léčí.

Stres na pracovišti je třeba eliminovat
Stres na pracovišti je třeba eliminovat – Zdroj: Shutterstock.com

Jak minimalizovat dopady na duševní zdraví?

Naproti tomu vytvořit příjemnější prostředí nemusí být časově ani finančně nákladné. Cílem zaměstnavatele by mělo být stmelovat kolektiv, například formou teambuildingů nebo pořádáním různých rodinných akcí, kterými přispěje k větší rovnováze mezi osobním a pracovním životem.

Vhodné je nechat personalisty pravidelně připravovat krátké dotazníky, které mapují spokojenost, přání a výtky zaměstnanců. Samozřejmě je třeba je také vyhodnocovat a pracovat na zlepšení. Můžete také uspořádat seminář o duševním zdraví nebo v práci vytvořit takzvané relaxační zóny, kde si zaměstnanci mohou dát krátkou pauzu. Samozřejmostí by mělo být zapojení zaměstnanců do rozhodnutí, která se přímo týkají jejich náplně práce.

Kvalitu vztahů na pracovišti je třeba podporovat
Kvalitu vztahů na pracovišti je třeba podporovat – Zdroj: Shutterstock.com

K podpoře duševního zdraví přispívají i zaměstnanecké benefity. Ty jsou také často rozhodujícím faktorem při výběru zaměstnání. Velice populární je například poskytnutí nadstandardního zdravotního připojištění, proplácení fyzioterapie nebo doplňků stravy, ale i návštěvy firemního lékaře, který zaměstnancům změří zrak či cholesterol.

 

Zdroje:

https://osha.europa.eu/cs/themes/psychosocial-risks-and-mental-health

https://www.praceamzda.cz/clanky/9937/mentalni-zdravi-zamestnancu

Jak pečovat o duševní zdraví zaměstnanců?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!