People pleaser je v podstatě člověk, který se snaží uspokojit všechny kolem sebe bez ohledu na vlastní přání a potřeby. Týká se to především žen, pro jejich osobní nastavení se někdy používá slovní spojení „syndrom hodné holčičky“, avšak people pleaseři mohou být i muži.
Jak poznat, že jste people pleaser?
Hranice mezi tím, kdy se jen normálně snažíme ostatním pomoci, utužit vztahy a dělat dobré skutky a tím, kdy se ze sebe snažíme vydat maximum na úkor sebe samotných, je velice tenká. People pleaser si nepřipouští, že má možnost volby. Kdykoliv ho někdo o něco požádá, neumí odmítnout a považuje za automatické, že se musí zavděčit. Odměna v podobě dobrého pocitu ho ale nečeká, naopak přichází vlna sebelítosti a sebeobviňování.
Kromě toho, že neumíte říkat „ne“, často předstíráte souhlas s ostatními, abyste se jim zalíbili. Cítíte se zodpovědní za pocity ostatních a je vám velmi nepříjemné, když se na vás někdo zlobí. Za každou cenu se snažíte vyhýbat konfliktům a neumíte si nastavit vlastní hranice či přiznat druhým své pocity.
Problém vzniká už v dětství
People pleaseři se často stávají z dětí, které společnost vnímá takzvaně „za odměnu“. Jsou hodné, bezproblémové, neodmlouvají, dobře se učí a rodičům dělají radost. Na druhou stranu ale mají nízké sebevědomí, nikam příliš nezapadají a věří, že lásku rodičů si zaslouží jen tím, když budou plnit veškeré jejich požadavky.
Stejně jako u jiných nevhodných vzorců chování by na prvním místě mělo být přiznání, že problém existuje, a následné sebepozorování. Naučte se rozlišovat situace, kdy se snažíte zavděčit ostatním, a dejte si v nich dost času na rozmyšlenou. Pak si začněte pomalu nastavovat hranice. S tím vám může pomoci i psychoterapie.
Zdroje:
https://www.acmepece.cz/2023/09/04/people-pleaser/
Máte problém říct ne? Možná se z vás stal people pleaser
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!