Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Second hand / foto: shutterstock

Věci místo peněz – jak zorganizovat swap neboli organizovanou výměnu nepotřebných věcí?

Máte doma hromady nepoužívaných věcí a oblečení, které jste na sobě měli naposledy před lety? Nejste sami. Ale možná ještě někomu udělá radost.

Swap, neboli organizovaná výměna nepotřebných věcí za jiné, se dá v podstatě označit za výměnný obchod. A těší se velké oblibě. Zorganizovat takovou akci není nic složitého, většinu z nich mají na svědomí právě nadšenci do ekologie a minimalismu.

Datum a čas

Nejprve samozřejmě musíte stanovit datum a místo. Swap by se neměl krýt s žádnou jinou větší akcí v okolí a vhodné nejsou ani prodloužené víkendy, kdy většina lidí vyráží pryč. Místo vyberte podle toho, kolik očekáváte účastníků, napoprvé postačí menší prostor, který vám třeba zdarma propůjčí obec.

Co se nelíbí jednomu, udělá radost druhému
Co se nelíbí jednomu, udělá radost druhému – Zdroj: Shutterstock.com

Podmínky a koncepce

Sepište podmínky swapu. Stanovte, co všechno chcete swapovat (nemusí se jednat jen o oblečení, ale i knihy, rostliny…) a v jakém stavu mají věci být. Také rozhodněte, kdy mají lidé věci nosit, abyste měli čas na jejich roztřídění a srovnání.

Promyslete si celkovou koncepci. Možná si budete muset vypůjčit pár stolů, věšáků nebo stojanů. Věci by měly být alespoň trochu roztříděné a uspořádané, aby nevznikl chaos. V případě, že swapujete oblečení, je vhodné zajistit zrcadla a kabinky.

Systém výměny

Výměnný systém je zcela na vašem uvážení. Třeba že za každých 10 věcí si můžete stejný počet věcí odnést, můžete je roztřídit podle hodnoty a nové zboží vybírat jen ve stejné kategorii nebo můžete stanovit symbolické vstupné pro návštěvníky, kteří nic nepřinesou.

Radost z nových věcí
Radost z nových věcí – Zdroj: Shutterstock.com

Propagujte akci

Posledním bodem organizace je samozřejmě propagace. Určitě využijte sociální sítě a místní skupiny, oslovte místní organizace i městský nebo obecní úřad, které mohou informace zveřejnit na stránkách, využijte místní vývěsky nebo letáčky či inzerci v oběžníku, pověřte kamarády. Čím víc lidí o akci bude vědět, tím bude úspěšnější a tím spíš ji v budoucnu zopakujete. Třeba se u vás nakonec ze swapu stane tradice.

 

Zdroje:

https://www.dressibly.cz/2024/01/13/jak-zorganizovat-swap/

https://www.velkeucho.cz/novinky-a-tipy/swap-jak-zorganizovat-swap/

Věci místo peněz – jak zorganizovat swap neboli organizovanou výměnu nepotřebných věcí ?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!