Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Hádky v rodině / foto: shutterstock

Traumata z dětství ovlivňují vztahy i v dospělosti. Jak je nepřenášet dál?

Pro své děti chce každý to nejlepší. Přesto se stává, že rodič dítěti nevědomky ublíží. Čerpá totiž své zkušenosti z doby, kdy sám byl dítětem.

Co je to trauma?

Traumata z dětství se v nás mohou odrážet celý život. Jedná se o takové stresové zážitky, které přesahují schopnost dítěte se s nimi vyrovnat. Může se jednat jak o jednu událost, tak o dlouhodobý proces. Děti, které si traumatem prošly, mohou mít problémy s chováním, učením, sociálními interakcemi a agresivitou. V dospělosti se objevuje problém s vytvářením zdravých vazeb. Na síle traumatu se podílí dětský temperament – některé děti jsou přirozeně citlivější a bojácnější.

Traumata z dětství mohou ovlivnit náš budoucí život
Traumata z dětství mohou ovlivnit náš budoucí život – Zdroj: Shutterstock.com

Jak se trauma projevuje?

Děti s traumatem častěji zažívají pocit nedůvěry a osamění. Dalšími typickými vzorci je bránění se závazkům a intimitě, strach z opuštění, vybírání si partnerů, kteří je zneužívají, a vyvolávání hádek, případně naopak vyhýbání se konfliktům za každou cenu.

Traumata samozřejmě můžete přenášet i na děti. Většinou v takové podobě, kdy nejste schopní pracovat s negativními dětskými emocemi, ztrácíte trpělivost, když vše nejde podle plánu, nebo s dítětem nejste schopní mluvit o svých emocích a problémech. Základem je si nevyřešené trauma uvědomit a následně s ním pracovat.

Děti z vás úzkost a stres vycítí
Děti z vás úzkost a stres vycítí – Zdroj: Shutterstock.com

Jak trauma nepřenášet na děti?

Uvědomte si, že trauma a reakce na něj není vaší vinou. Neobviňujte se z toho, co jste jako děti prožili, neboť nejste zodpovědní za jednání druhých. Minulost nelze ovlivnit, na druhou stranu nad svou budoucností máte plnou kontrolu.

Rodičovství je dovednost, kterou se můžete naučit, ale vyžaduje to dost času a mnohdy i pomoc ostatních. Obrátit se můžete na zkušené rodiče, kterým věříte, nebo třeba i na psychology.

Připusťte si, že ať uděláte cokoliv, nejste dokonalí. Vždy budete ve výchově dětí nějakým způsobem chybovat. I chyby se nicméně dají přetavit na výchovný moment, stačí, když je budete brát jako příležitost, jak dětem ukázat, že chybovat je lidské a omluva správná.

 

Zdroje:

https://www.kondice.cz/osobni-rust/trauma-v-detstvi-vliv-v-dospelosti.html

https://www.terapie.cz/blog/trauma-rodicu-prenesene-na-deti-je-mozne-se-tomu-vyhnout

Traumata z dětství ovlivňují vztahy i v dospělosti. Jak je nepřenášet dál?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!