V současné době si život bez sociálních sítí neumíme ani představit. Komunikujeme přes ně nejen s přáteli a rodinou, ale také s kolegy a nadřízenými. V dnešním moderním světě jsou sociální sítě prostě běžnou součástí každého dospělého člověka. A někteří lidé jsou na sítích dokonce i závislí. Jenomže na sociálních sítích jsou i děti. Víte o tom, jaký na ně mají sociální sítě vliv?

Děti si neuvědomují rizika
Pro děti jsou sociální sítě jakousi zábavnou stránkou. S kamarády sdílí fotografie nebo videa a píší si o soukromých věcech. Jenže občas sdílí veřejně i něco, co by mělo zůstat v soukromí. Vzhledem k tomu, že děti mají tendenci se předvádět, často se na sítích chovají jinak, než v reálném životě.
Důležitost soukromí
Každý dospělý ví, že na internet prostě nepatří všechno. I když zde sdílíme své každodenní radosti a starosti, musíme myslet na to, že na naše příspěvky se dívá obrovské množství lidí. Děti si ale neuvědomují, že občas sdílí i něco, co by na internet přijít nemělo.
Dokonalé životy a drahé věci
Na sociálních sítích jsou i profily, které působí jako vystřižené z katalogu. Fotky a videa ukazují život plný cestování, luxusu a zážitků, které mohou vzbuzovat závist. Děti často nevidí, že skutečnost bývá jiná. Začnou se srovnávat s ostatními a mohou mít pocit, že jejich vlastní život není dost dobrý.
U některých dětí se tím změní i chování. Rodičům pak vyčítají, že nejezdí na exotické dovolené jako jiní, nebo že doma nemají moderně zařízený pokoj.

Psychické problémy kvůli sociálním sítím
V posledních letech přibývá dětí, které dochází na psychiatrii. Často se stydí o svých problémech mluvit a uzavírají se do sebe. Jedním z hlavních důvodů bývá vliv sociálních sítí. Děti nedokážou rozlišit, co je skutečný život a co je jen zkreslená realita. Začnou se srovnávat a cítí, že nejsou dost dobré.
K těmto stavům dochází hlavně z toho důvodu, že mladiství denně prosedí na internetu i 6 a více hodin. Stačí ale malá změna. Vypnout telefon na pár hodin a začít se věnovat tomu, co je opravdu důležité. Sport, kamarádi, výlety a vzdělávání jsou mnohem zábavnější než hlavní stránka na sociální síti.
Zdroje:
https://sancedetem.cz/jak-internet-ovlivnuje-zivot-deti-dospivajicich https://cspediatrie.cz/pdfs/ped/2025/01/01.pdf https://www.dvojklik.cz/saferkidsonline/jaky-vliv-maji-socialni-site-na-sebevedomi-deti/
Mají sociální sítě opravdu tak negativní vliv na děti?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!