Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Hraním na počítači k miliónům

Mnoho lidí si pod počítačovými hrami stále představuje hloupou zábavu uhrovitých teenagerů, kteří místo aby běhali za míčem nebo za děvčaty, raději tráví celé dny u zářící obrazovky.

Nyní ale tito „pařaní“ mohou říci, že vydělávají milióny. Tedy pokud jsou opravdu dobří.

Profesionální hraní
Progaming je velice rychle se rozvíjejícím odvětvím herního průmyslu. Hráči nastupují buď jako jednotlivci, nebo ve skupinkách – záleží na podstatě hry – a na specializovaných šampionátech mezi sebou soupeří o štědré ceny. Dříve šlo o sponzorské dary v podobě nových počítačů, dnes už se hraje o milióny.

Podobně jako třeba tenisté, také hráči putují od jednoho turnaje ke druhému a pokouší se o vítězství, nebo aspoň o menší výhru za přední místo. Jedním z největších šampionátů je přitom Electronic Sports World Cup, známější pod zkratkou ESWC, jehož letošní ročník proběhne mezi 25. a 27. srpnem v americkém San Jose.

Turnaj snů
Jelikož jde o jeden z nejlukrativnějších turnajů, snaží se na něj dostat hráči z celého světa. Aby se v závěrečných kláních utkali jen ti nejlepší z nejlepších, konají se národní kvalifikace. Také Českou republiku bude reprezentovat několik týmů a jednotlivců. Patří mezi ně například dívčí klan ve hře Counter-Strike, která patří k dlouhodobě nejoblíbenějším.

Celková dotace turnaje se sice stále ještě nemůže rovnat sportovním šampionátům, ale částka 250 000 dolarů, tedy zhruba čtyři milióny korun, určitě není k zahození. Rozdělí si jí přitom vítězové a dobře umístění v následujících hrách: Counter-Strike, Quake 3 a Warcraft 3.

Tzv. „prize-money“ se ale každým rokem zvyšuje, takže příště bude částka zcela určitě ještě vyšší.

Češi zatím bez úspěchů
Je však nutno dodat, že čeští hráči nepatří v progamingu ke světové špičce. Tu pravidelně obsazují borci asijských národností, zejména Korejci a slušně vybudovanou základnu mají také Američané.

Naše scéna se ale také neustále zlepšuje a kdo ví – třeba už letos některý z týmů dosáhne dobrého umístění. Pokud si ale myslíte, že je to o štěstí, pak vás musíme vyvézt z omylu. Žádné štěstí, tvrdá práce a trénink. Profesionální hráči věnují tréninku až osm hodin denně.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 188