Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Resident Evil / foto: Shutterstock

Sejměte zombíky, než vás dostanou!

Kosení zombíků má tradici jak ve filmech, tak počítačových hrách. Jediná hororová značka však kombinuje oba světy – Resident Evil!

Neuvěřitelně úspěšná hra
Resident Evil jednoznačně patří mezi ty největší herní fenomény. Jeho enormní úspěch je spojen s platformou Sony Playstation. Když se tato v roce 1996 za velkého mediálního haló dostávala na trh, mohl se první Resident Evil pyšnit přídomkem jednoho z jejích „killer-titulů“, což jsou hry, kvůli kterým si hráči neváhají pořídit novou konzoli, jež je jinak třeba příliš neláká. Zkrátka šlo o určitou protislužbu. Nás teď ale zajímá především samotná hororová legenda.

magazin.cz
Za jedenáct let existence značky se jejím jménem zaštítilo neuvěřitelných patnáct her. Nejde vždy o přímá pokračování, ústřední dějová linie se zatím zastavila u Resident Evil 4, přičemž pětka je na spadnutí. Zbytek představují nejrůznější spin-offy snad pro všechny myslitelné platformy, PC počínaje a Nintendo DS konče.

Zajímavostí budiž, že u čtvrtého dílu Capcom definitivně odmával exkluzivitu pro Sony Playstation a RS 4 vypustil primárně na GameCube, byť se na Playstation 2 titul také dostal.

Třicet miliónů kopií
Zůstaňme ještě na okamžik u čísel. Tipnout si prodeje všech dílů dohromady není nic jednoduchého, protože Resident Evil často a rád bořil rekordy. Přes pulty specializovaných prodejen šlo vysoko nad třicet miliónů kopií!

A v čem leží jádro úspěchu? Samozřejmě v jedinečné hororové atmosféře, s níž se Japonci popasovali tradičně po svém. Při hraní máte neustále stísněný pocit, kdy za každou cenu chcete přežít, ale víte, že to nebude nic jednoduchého. Nábojů je málo, nepřátel naopak hodně. Svou roli přitom hraje i zajímavý a konspirační příběh v čele se zločinnou korporací Umbrella, ovládající div ne celý svět.

Film: klasické hororové béčko
Režisérskou i scénáristickou taktovku chtěli producenti svěřit nejprve protřelému hororovému mazákovi Georgi A. Romerovi. Ten se však se svým plánem natolik odchýlil od předlohy a razil svou, pro potřeby filmu příliš specifickou vizi, až se musel poroučet.

magazin.cz
Na jeho místo nastoupil Paul W. S. Anderson, který už s herními adaptacemi zkušenosti měl – postaral se o převod rovněž legendární videohry Mortal Kombat, a to poměrně úspěšně.

Nepřekvapilo tedy, když první snímek, prostě nazvaný Resident Evil, v roce 2002 zabodoval. Ne, skutečně nešlo o útok na šedou kúru mozkovou, jako spíše řemeslně dobře provedené hororové béčko, jež neurazilo fandy a pobavilo i postrašilo laické publikum.

Ani přímo navazující dvojka s podtitulem Apokalypsa z roku 2004 nezklamala. Letos se pak objevil zatím poslední díl filmové mozaiky – Resident Evil: Zánik a opět sklízí nadprůměrná, byť nikterak omračující hodnocení.

Pokud i on komerčně zaboduje, dají se očekávat snímky další a kdo ví, možná se tato značka jednou i na filmovém plátně stane podobnou legendou, jakou je mezi hráči. Jisté parametry na to, i díky přesvědčivé Mille Jovovich v hlavní roli, má.

Hra:


Film:

Co na to říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 39