Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Asus Eee / foto: Shutterstock

Asus Eee? Notebook za pakatel

Poslední roky se nesou v trendu výrazně zvýšené poptávky po noteboocích na úkor klasických stolních PC.

Není tedy divu, že výrobci přichází s celou řadou lákadel. Apple nabízí nejtenčí, Toshiba nejlehčí a Asus pro změnu nejlevnější notebook.

Malý levný notebook
Málokdy se kolem nějakého počítače strhne takový rozruch. Notebooky donedávna platily za příjemně zmenšené, přenosné, ale také výrazně dražší výrobky, než byly jejich protiklady v podobě stolních počítačů. Rozdíly se ale začínají stírat a nejvhodnějším důkazem je právě Asus Eee.

Tento kousek od jednoho z největších světových výrobců hardware cílí jednoznačně na masový trh. Neohromuje výkonem, který je oproti současné špičce několik let pozadu, ale jinými parametry.

Ve skutečnosti se jedná o subnotebook. Tak se říká menším modelům notebooků. Tady boří Asus Eee další tabu. Malé varianty patřily vždy k nejdražším – není divu, do stísněného prostoru bylo třeba vložit slušné komponenty.

No, neber to
Asusu se podařil majstrštyk, když na trh přivádí notebook o rozměrech, které doslova vyzývají k přenášení a zároveň útočí na zažité předsudky. Eee bude zkrátka pro všechny, vždyť cena okolo 8 tisíc korun je z říše snů!

Nejjednodušší model nese označení 701 a jeho srdcem je procesor Intel Celeron s frekvencí 900 MHz, jenž je speciálně upraven pro potřeby nízké energetické spotřeby. Spolu s operační pamětí o velikosti 512 MB RAM bohatě stačí na běžnou kancelářskou či školní agendu.

Sedmipalcový displej s maximálním rozlišením 800x640 bodů je krásně čitelný. Grafická i zvuková jednotka jsou potom z kategorie integrovaných, pročež od nich nelze očekávat zázraky a na nějaké hraní moderních her rovnou zapomeňte.

Pro hráče ne
Asus Eee se ale pokouší o zcela odlišné publikum, než jsou hráči. Proto jako jedinou výraznější vadu vidíme malý harddisk o standardní velikosti 4 GB (u lepších modelů se vyšplhá až na 8 GB).

Vezmete-li v potaz nainstalovaný operační systém Linux a celou řadu dalších užitečných aplikací (kancelářský software, za který na rozdíl od MS Office nemusíte platit), mnoho místa na disku už nezbude. Jistě, na dokumenty to bohatě stačí, ale pokud byste si z Eee chtěli udělat hudební či filmovou databanku, měli byste zauvažovat nad pořízením externího HDD.

Stejně tak je třeba doplnit DVD mechaniku, která v základu chybí. Pro přenos dat ale lze využít i integrované čtečky paměťových karet, popřípadě USB port k připojení flashky.

Asus Eee má na šířku 22,5 cm, na délku 16,5 cm a na výšku 2,2-3,5 cm. Potěší baterie s výdrží zhruba čtyř hodin a také zabudovaná webkamera. Pokud nejste zrovna příznivci Linuxu, neměl by pro vás být problém přeinstalovat tento systém Windows XP. Na ně má notebook stále dostatek výpočetní síly, ovšem s Windows Vista by se už dostal do potíží.

Jestliže nepotřebujete žádný brutální výkon, Asus Eee se vám rozhodně vyplatí. Za cenu kolem 8.000 Kč získáte plně použitelný a mobilní notebook, za který se na veřejnosti určitě nebudete stydět.

Video:

Co na Asus říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 96