Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Jmelí / foto: shutterstock

Jmelí – zelený parazit s magickou silou

Jmelí je neodmyslitelně spjato s vánočními svátky. Věří se, že do domu přináší štěstí a pokud pod ním stojí muž a žena, mají se políbit. Co se skrývá za těmito tradicemi? Pojďme se podívat blíže.

Fascinující zelené koule na stromech

Jmelí je poloparazitická rostlina rostoucí na větvích stromů, zejména těch listnatých. Má zelené kožovité listy a malé bílé bobule. Je označováno jako parazit, jelikož získává vodu a minerály od svého hostitele, fotosyntézu však provádí samo. Na druhou stranu hraje jmelí důležitou roli v ekosystému. Je potravou pro ptáky, a také přispívá k biodiverzitě tím, že vytváří specifické mikrohabitaty na stromech. Jmelí je pro člověka toxické, avšak v minulosti bylo využíváno v léčitelství.

Posvátné jmelí se sbíralo při rituálu

Keltové považovali jmelí za posvátnou rostlinu, symbol života a plodnosti. Věřili, že díky jeho schopnosti být v zimě zelené, je darem bohů a že má magické vlastnosti. Jeho sběr byl proto spojen s mnoha rituály. Například keltští druidové ho sbírali v šestý den po měsíčním úplňku mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností.

Římané převzali některé keltské zvyky a jmelí využívali především pro jeho léčivé účinky. Věřili, že léčí epilepsii, chrání před jedem a podporuje plodnost. Slované využívali jmelí jako ochranu před zlými duchy, čarodějnicemi a nemocemi. Jmelí se věšelo nad dveře, do oken nebo nad stůl, aby chránilo dům a jeho obyvatele před zlými silami. Podle tradice by jmelí navíc nemělo být koupeno, ale darováno.

Tradiční polibek pod jmelím
Tradiční polibek pod jmelím – Zdroj: Shutterstock.com

Pohanské zvyky nahradila křesťanská  legenda

Křesťanství tuto tradici převzalo a přetvořilo. Zatímco původní mytologie přisuzovala jmelí magické a léčivé vlastnosti, křesťanská verze ho spojila s Ježíšem. Podle této legendy bylo jmelí kdysi stromem, z jehož dřeva Josef vyrobil kolébku pro Ježíška. Po 33 letech byl tento strom pokácen Římany, aby z něj zhotovili kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Přidáním křesťanského významu se jmelí stalo posvátnou rostlinou, která je symbolem oběti i požehnání.

Důležitá součást dnešních Vánoc

V současnosti je jmelí často spojováno s vánočními tradicemi a je důležitou součástí vánoční výzdoby. Zejména v anglosaských zemích se pod ním lidé líbají pro štěstí, což bude pravděpodobně odkaz na původní symboliku plodnosti. Jmelí je pro nás tedy rostlina stále opředená mnoha tajemstvími a legendami, která je napříč staletími považována za významné spojení s nadpřirozenem.

 

Zdroje:

https://www.denik.cz/zahrada/proc-je-jmeli-symbolem-vanoc-a-proc-se-pod-nim-libame-20181211.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jmelí

 

 

Jmelí – zelený parazit s magickou silou

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!