Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Požár domu / foto: shutterstock

Jaké jsou nejčastější příčiny požárů v domácnosti? Možná hrozí i u vás

S nadsázkou se říká, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Jen málokdo to ale myslí vážně. Vždyť požár v domácnosti má každoročně na svědomí okolo 100 lidských životů a 500 zranění.

I když požár domácnosti nepatří k nejčastěji řešeným pojistným událostem, rozhodně patří k nejničivějším. Oheň se totiž šíří obrovskou rychlostí, takže stačí chvilka nepozornosti a za pár minut může být celý byt nebo dům v plamenech. Odhlédneme-li od zjevných příčin, jako je odhození nedopalku z cigaret, co patří k nejčastějším příčinám?

Kontrola hasicích přístrojů
Kontrola hasicích přístrojů – Zdroj: Shutterstock.com

Rychlovarná konvice

Rychlovarné konvice by nikdy neměly stát na podstavci, pokud se v nich právě neohřívá voda. Může totiž dojít k technické závadě, případně se porouchá pojistka proti přehřátí, a konvice se vznítí. Platí to především pro starší modely, ani ty novější ale nejsou zcela bezpečné.

Nabíječka

Necháváte telefon či notebook zapojený v nabíječce přes noc? Nebo je snad dokonce během nabíjení ukládáte na matraci či pod polštář? Hrozí riziko přehřátí, a tedy i vzplanutí. Přímo vám pod hlavou. Nebezpečné je ale i nepřetržité ponechávání adaptérů v zásuvce, i když se nepoužívají. To totiž stojí hned za několika požáry ročně.

Pozor na nabíječky a další elektrozařízení
Pozor na nabíječky a další elektrozařízení – Zdroj: Shutterstock.com

Prodlužovačka

Prodlužovačky jsou šikovní pomocníci, zapojíte do ní víc přístrojů najednou. To se vám ale paradoxně může vymstít, především, pokud je i najednou zapínáte nebo mají vyšší příkon. Může dojít k přehřátí a zkratu. Ze stejného důvodu dejte pozor i na usazování prachu nebo zvířecích chlupů uvnitř.

Poškozené elektrospotřebiče a kabely

Používání poškozených elektrospotřebičů nebo kabelů je velkým hazardem s bezpečností. Rozhodně se takové přístroje nesnažte sami opravit nebo kabely omotat izolací, kromě zkratu totiž ještě můžete přijít k nepěknému úrazu.

Revize komínu

Pokud bydlíte v domě, nezanedbávejte zákonné kontroly a revize komínu. Pokud při průchodu spalin dojde ke špatnému odvodu, mohou se usazeniny vznítit. V takovém případě vám navíc škody nepokryje pojistné plnění.

 

Zdroje:

https://www.rixo.cz/blog/nejcastejsi-priciny-pozaru-v-domacnosti-a-jak-jim-predejit/

https://www.praha11.cz/redakce/tisk.php?lanG=cs&slozka=7532&clanek=14792&

Jaké jsou nejčastější příčiny požárů v domácnosti? Možná hrozí i u vás

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!