Studie publikovaná v magazínu JAMA Network Open analyzovala data zkoumající téměř 17 000 subjektů ve věku nad 65 let, a to v průběhu 7 roků. Každý druhý rok se u účastníků měřily kognitivní funkce, paměť a plynulost mluvy. Kromě toho se měřila doba, za jakou ujdou předem určenou vzdálenost. A ukázalo se, že lidé, kteří chodí pomaleji, jsou rozvojem demence ohrožení více.
Pomalá chůze může stát za mnoha nemocemi
Pomalá chůze ale nemusí ukazovat jen na rozvíjející se demenci. Už dávno totiž vědci vědí, že rychlá chůze je jednou z nejzdravějších forem pohybu, a když se její tempo zpomaluje, téměř vždy to značí úpadek zdraví obecně. Studie v periodiku British Medical Journal třeba prokázala souvislost mezi pomalou chůzí a rizikem vzniku srdečních onemocnění.
V blízké budoucnosti by se tak mohl v ordinacích praktického lékaře provádět test, při kterém se bude zkoumat rychlost přesunu pěšmo. A to nejen u starších osob, ale i u lidí v mladém a středním věku. Už tehdy totiž může pomalá chůze svědčit o zvýšené hrozbě rozvoje tohoto onemocnění v pozdější fázi života.
Není to jediný příznak
Na druhou stranu je třeba myslet na to, že pomalá chůze není jediným varovným příznakem a stejně tak není její jedinou příčinou stařecká demence. Také umělé zvyšování tempa chůze nemůže nemoc odvrátit, pokud nemoc propukne.
Nicméně pokud u sebe nebo u svých blízkých zpozorujete zhoršení kognitivních funkcí, zapomínání, zmatenost, změny nálad a osobnosti nebo problémy s řešením každodenních úkolů, zkuste se zaměřit i na to, zda se v poslední době nezměnilo tempo, jakým se člověk pohybuje. Čím dříve se totiž na onemocnění přijde, tím snáze se lékařům zmírňují příznaky a zpomaluje jeho postup.
Zdroje:
https://www.womenshealthmag.com/health/a62752985/walking-speed-dementia-study/
Pomalá chůze může upozorňovat na demenci
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!