Zvýšení odvodů
Asi nejvýznamnější změnou je zvýšení záloh sociálního a zdravotního pojištění. A tentokrát se bude oproti minulému roku jednat o podstatný rozdíl, jelikož se v úvahu bere nejen zvýšení průměrné mzdy, ale i změna výpočtu z původních 30 % na 35 % průměrné mzdy.
U hlavní činnosti se minimální záloha na sociální pojištění zvyšuje na 4786 korun, na zdravotní pojištění na 3161 korun. Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, platí pro vás minimální záloha na sociální pojištění ve výši 1496 korun. Zdravotní pojištění dále zůstává bez stanovené minimální zálohy.
Nemocenské pojištění
Zvyšuje se i minimální výše nemocenského pojištění, které sice není povinné, ovšem je z něj vyplácena například peněžitá pomoc v mateřství nebo dlouhodobé ošetřovné a podobně. Měsíčně musíte odvést minimálně 243 korun.
Paušální režim
Pokud využíváte paušální režim, navýší se celkové odvody o 1218 korun. V 1. pásmu tedy zaplatíte 8716 korun. 2. a 3. pásmo zůstává na 16 745 korunách a 27 139 korunách. K paušálnímu režimu se můžete připojit do 10. ledna.
Úlevy pro začínající podnikatele
Začínajícím podnikatelům může přijít vhod úleva, díky které mohou platby sociálního a zdravotního pojištění odložit až o dva roky. Novela se vztahuje i na podnikatele, kteří podnikání přerušili na více než pět let.
Plátci DPH
Mění se i podmínky, kdy je nutné zaregistrovat se jako plátce daně. Dosud platilo, že registrovat se k DPH musí všichni podnikatelé, jejichž obrat v předchozích 12 měsících přesáhl 2 miliony korun.
Nově se bude počítat obrat nikoliv z bezprostředně předcházejících měsíců, ale vždy od prvního dne kalendářního roku až do konce prosince. Pokud v tomto období překročíte dvoumilionovou hranici, avšak obrat nebude vyšší než 2 536 500 korun, stáváte se plátcem DPH od 1. ledna následujícího roku.
Zdroje:
Podnikání v roce 2025 – co všechno se změní?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!