Napadlo by vás, že je možné vyrábět velice žádané produkty také ze sloního trusu? Největší suchozemští savci na světě dokáží vyprodukovat velké množství ukázkově ekologického materiálu a aktivní podnikatelé toho umí využít.
Vynikající káva
Ze sloního trusu se vyrábí jedna z nejdražších káv na světě. Její cena se pohybuje okolo 1100 dolarů za kilogram. Dostupnost této kávy je omezena a přednostně je dodávána do nejluxusnějších světových hotelů, kde lidé za šálek tohoto nápoje zaplatí i více než 50 dolarů. Takto vysoká cena je ovlivněna zejména náročným procesem výroby. Z 33 kilogramů kávy se získá jediné kilo hotového výrobku. Jde přitom o zrna pocházející z kávovníku arabského, která procházejí trávicím traktem slonů, kde jsou zpracovávána 12 až 72 hodin a poté jsou ručně vybírána ze sloních exkrementů. Káva díky tomu získává specifické aroma a příchuť. Poté prochází dalším procesem zpracování, od sušení až po pražení. Chuť kávy je prý velice jemná s květinovou vůní s příměsí čokoládových tónů a třešní.
Gin s příměsí rostlin ze sloních výkalů
V Jihoafrické republice se také vyrábí gin s příměsí rostlin ze sloních výkalů, který má delikátní chuť a je označen datem a GPS souřadnicemi místa sběru ingrediencí. Sloní exkrementy se suší a pak procházejí procesem dezinfekce. Poté jsou znovu opláchnuty a usušeny. Konečný suchý produkt, kterým už jsou jen rostlinné pozůstatky, se přidává do ginu. Gin získává zemitou travnatou chuť s příchutí jalovce, výtažků kořenů, trav, ovoce a kůry včetně aloe a akácie.
Výroba papíru ze sloního trusu
V Africe je velice solidně rozjetý byznys výroby papírů ze sloních exkrementů. Jeho výroba není vůbec složitá. Výkaly, které jsou plné trávy a dalších rostlinných vláken, se musí nejprve důkladně propláchnout, dokud nezůstanou čistá vlákna. Ta se po dobu 4 hodin vaří a dále se postupuje jako při výrobě běžného papíru. Cena i kvalita je obdobná jako u klasického papíru, ale obrovskou výhodou a přidanou hodnotou je ochrana lesů před kácením. Jedna firma ze Srí Lanky vyrábí například také ekologická pouzdra na notebooky a vyváží je do 30 zemí světa.
Produkty vyrobené ze sloního trusu představují výdělečný byznys
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!