Během průmyslové revoluce dělníci v továrnách rozbíjeli stroje, protože se báli, že je nahradí a vezmou jim živobytí. Nakonec ale lidský faktor zvítězil, stroje bylo stále nutné obsluhovat. Odborníci se ale v posledních letech domnívají, že technika přeci jen některé profese zcela nahradí. O to spíš, že společnost OpenAI představila chatovacího robota ChatGPT, který si hravě poradí s návrhem webové stránky, napsáním knihy nebo zkouškami na vysokou školu.
Pokud byli v průmyslové revoluci nejohroženější prostí dělníci, nyní na kariérním žebříčku podle vědců záleží jen pramálo. Jde jen o to, jak snadno lze činnost dané osoby automatizovat. A také to, zda má co do činění s mezilidskými vztahy nebo kreativním přemýšlením.
Kreativně myslící lidé
Odborníci stanovili tři základní oblasti, které umělá inteligence zatím nahradit nemůže. První z nich jsou skutečně kreativní pracovní místa – taková, kde se nepracuje podle šablon, ale je nutné přicházet s novými nápady a strategiemi v byznysu, právu nebo vědeckých oborech. Nepatří sem ovšem práce s grafickým designem nebo výtvarným uměním.
Lidé pracující s lidmi
Další „bezpečnou“ oblastí jsou taková místa, kde se budují složité mezilidské vztahy. Tedy práce zdravotních sester, diplomatů, investigativních novinářů nebo třeba marketingových konzultantů. Takové interakce, která vede k budování vztahů, zatím není umělá inteligence schopná.
Řemeslníci
Poslední oblastí, kterou AI hned tak nenahradí, jsou profese vyžadující zručnost, mobilitu a schopnost řešit problémy v nepředvídatelném prostředí. Sem patří převážně řemeslníci. Těm totiž technika práci spíš ulehčí, když za ně vyřeší dílčí úkoly, než že by je nahradila.
Zdroj:
Nahradí vás umělá inteligence? Tyto profese mohou být v klidu
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!