Do šířky už to nejde
Například pro Londýn začíná být tato výzva poměrně akutní. Podle propočtů se do britského hlavního města každým rokem bude stěhovat dalších 100 000 lidí. To by mělo trvat až do roku 2016 a kdo ví, co bude potom. Na předměstích se budují nová městečka, ale ta zabírají stále více místa a plošným rozšiřováním se snižuje efektivita veškerých služeb.
Londýn sice nemá takovou hustotu zalidnění jako třeba Káhira, Tokio nebo Paříž., proudí sem ale obrovské davy lidí a město na ně není uzpůsobeno. Rozšiřování plochy všemi směry navíc ničí důležitou zemědělskou půdu.
Trochu větší věžáky
Společnost Popular Architekture přišla s projekty, které by ponechaly Londýnu tvář a zároveň vyřešily problém s migranty. Šlo by o nesmírně vysoké věže, jež by sahaly až do výšky 1,5 kilometru. Každá věž by přitom disponovala vlastní potřebnou infrastrukturou v podobě široké nabídky služeb. Byly by to tedy vlastního života schopné jednotky. Lidé by nakonec už ani nemuseli vycházet ven a všechno by měli takřka před dveřmi.
Přestože koncept ve své ryzí podobě asi nebude v blízké budoucnosti realizován, jen si představte kolik by bylo třeba výtahů a jak by se sem stěhoval nábytek, mohl by posloužit jako odrazový můstek méně revolučním, ale stále přínosným architektonickým projektům, které by problém přelidnění měst začaly řešit.
Co si myslíte o takovém řešení?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 115