Jak Monako vzniklo?
Podle historických záznamů tak trochu lstí. Podle legendy žádal první Grimaldini v přestrojení za františkánského mnicha vstup do města. Když byl vpuštěn, otevřel brány svým soukmenovcům, kteří odbojné obyvatele pobyli. Ty, kteří kladli menší odpor, zajali a město si přivlastnili. Rod Grimaldinů vládne Monaku dodnes. Zpočátku Monako žilo zejména z prodeje citrusů a oliv, až později, kdy se v revolučním roce 1848 odtrhly města Menton a Roquebrune, byl kníže donucen hospodářskou situaci řešit. A poradil si jak jinak než originálně. A tak nechal ve městě vybudovat lázně s prvním kasinem. O 10 let později následovalo Grand Casino v Monte Carlu a o budoucnost městského státu bylo postaráno.
Jaké zajímavosti stojí v Monaku za vidění?
Kromě každoroční Grand Prix formule 1, v rámci něhož se závodníci prohánějí přímo v ulicích města, si určitě nenechte ujít Oceánografické muzeum, které založil roku 1911 kníže Albert I. Ten byl sám vášnivým oceánografem a účastníkem mnoha výzkumných expedic. Muzeum samotné je vtesáno do skály ve výšce zhruba 80 metrů nad mořskou hladinou. Obdivovat v něm můžete obrovská akvária se žraloky, murénami a rejnoky, ale také jedinečné sbírky podmořské fauny či pravý korálový útes. Do nedávné doby byl jeho ředitelem známý oceánograf Jean Jacques Costeau.
Projděte se po náměstí a navštivte Knížecí palác
Poměrně malé námětí Palais du Prince je pověstné zejména výměnou stráží, která je k vidění každý den přesně v 11:55 hodin a pro její spatření je potřeba si včas předem zajistit místo. Zejména ženy však budou nadšené pohlednými mladíky v létě oblečenými do bílých uniforem a v zimě zahalených do černého obleku. V bezprostřední blízkosti náměstí narazíte také na Knížecí palác, v němž vládnoucí rodina dodnes bydlí. Přesto je však možné v sezóně přibližně jednu desetinu místností navštívit. Vydáte-li se na prohlídku, čeká vás přehlídka bohatství a luxusu. Budete moci obdivovat bohatě zdobené křišťálové lustry, zrcadlové galerie či pozlacený knížecí trůn.
Monako – luxus na dosah ruky
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!