Po kom se Tereziino údolí jmenuje
Možná se ptáte, po kom tento vzácný kousek naší země, dnes chráněný jako kulturní památka České republiky, nese své jméno. Není to po Marii Terezii, jak možná někoho napadlo, ale po hraběnce Terezii Buquoyové, jejíž manžel, Jan Nepomuk Buquoy, nechal tento nádherný park v roce 1756 vybudovat. Stalo se tak právě na popud hraběnky Terezie. Do té doby byla v malebném údolí kolem říčky Stropnice bažantnice, vybudovaná již v roce 1667.
Terčino údolí krásné po celý rok
Tereziino, nebo také Terčino údolí, jak se mu slangově říká mezi Jihočechy, vznikalo pod dohledem zahradníka Ignáce Fnoika. Od doby svého vzniku byl park několikrát upravován, vznikala v něm romantická zákoutí, řada mostků přes říčku Stropnici, pomníčky a místa k rozjímání a odpočinku. V současné době je snad největší atrakcí celého parku uměle vybudovaný vodopád, který v zimě, když jsou teploty dlouhodobě pod nulou, dokonce zamrzá. Pohled na zamrzlý vodopád prosvícený zimním sluncem je přímo úchvatný.
Zahřejte se horkým punčem nebo dobrým obědem
Tereziino údolí vedle krásné přírodní scenérie ukrývá i několik zajímavých staveb. Postupem let vznikla v parku budova lázní, tzv. Lázničky, Modrý dům, v němž hraběnka trávila letní měsíce, ale i Švýcarská chata později přestavěná na hamerský dům a dům kolářův. Stavby nespí ani v této době, tak nepříznivé k restauračním zařízením. Aby se zmrzlí turisté mohli občerstvit a zahřát, je možné si po cestě zakoupit horký punč, dětský punč, ale také si na mrazivém vzduchu a zimním sluníčku pochutnat třeba na smažáku.
Navštivte kouzelné Tereziino údolí u Nových Hradů
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!