Její výhody jsou jasné. Během několika málo vteřin ji sbalíte, hodíte do kufru svého automobilu a můžete vyrazit na návštěvu. Nebo na výlet do přírody. Nebo jen postýlku vynesete na zahradu a necháte svoji ratolest spát na čerstvém vzduchu. Podle jakých kritérií takovou cestovní postýlku vybírat?
Bezpečnost v první řadě
I když se budete snažit najít co nejnižší možnou hmotnost, nikdy tak nečiňte na úkor bezpečnosti. Přesvědčte se, že konstrukce postýlky je dostatečně bytelná, ideálně kovová (používá se lehký hliník) a stabilní. Textil nebo látka, kterou je konstrukce potažená, musí být dostatečně pevná, ne však dráždivá na dotyk. To, že z postýlky nečouhají žádné ostré hrany, by mělo být samozřejmostí. Hodí se i pojistka proti náhodnému složení postýlky.
Zejména pokud budete s postýlkou často střídat vnitřní a venkovní prostředí, oceníte, pokud materiál půjde snadno vyčistit a omýt.
Co nejnižší hmotnost a snadná manipulace
Pokud nejste schopni dětskou cestovní postýlku odnést bez pomoci někoho jiného nebo se s jejím skládáním a rozkládáním nervujete dlouhé minuty, nebude to ta pravá postýlka pro vás. Hmotnost se obvykle pohybuje kolem 10 kg, záleží především na použitých materiálech.
Využijete všechny přídavné funkce?
Mnoho dětských cestovních postýlek disponuje spoustou přídavných funkcí. Podle toho, jak hodláte postýlku využívat, si sami musíte zodpovědět, jestli opravdu všechny využijete a stojí vám tak za to si za ně připlatit. Součástí postýlek často bývá například přebalovací pult, clona proti slunci či síťka proti hmyzu. Praktické může být zakončení nohou postýlky kolečky, případně regulace výšky postýlky.
Pozor na vhodnou matraci
Součástí základního vybavení bývá většinou nedostatečná, velmi tenká matrace. Při častějším používání pro delší spánek doporučujeme přikoupit samostatnou kvalitní matraci, která dítěti zajistí pohodlnější, a především zdravější spánek. Postýlku můžete vybavit také speciálním povlečením či cestovním polštářkem.
K tomuto článku není otevřena diskuze