Zrození profesionálního architekta
Od roku 1994 se Vicenza nachází na seznamech světového kulturního dědictví UNESCO. Proslavila se zejména díky výjimečnému architektovi jménem Andrea Palladio. V průběhu 16. století realizoval ve Vicenze své přední stavby. Narodil se v rodině mlynáře a nejprve se šel učit kameníkem. Ale jeho prostorová představivost ho dovedla až do architektonické dílny Gioccoma di Pozlezza. Zde se uchytil a vytvořil jedinečná architektonická díla.
V jednoduchosti je krása
Palladio se celý život pokoušel hledat dokonalé vyvážení proporcí a účelů staveb. Coby stavitel vycházel z antických vzorů a vytvořil nový klasicistní styl označovaný jako palladianismus. Toužil, aby jeho stavby byly pohodlné, a zároveň reprezentativní i souznějící s městem a krajinou. Jeho kouzlo spočívalo především v tom, že dokázal vytvořit neokázalou, ale přesto zajímavou a svým způsobem honosnou stavbu. Ctil pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Téměř na každé jeho stavbě najdeme strohé dekorace, jasnou linii průčelí, přísné proporce a tzv. benátské okno. Ve své době tvořil svou střízlivostí protipól k rozbujelému stylu manýrismu. Na několik století ovlivnil evropskou architekturu. Inspiraci v něm nalezl např. Christopher Wren při plánování přestaveb Londýna nebo architekti pracující na stavbách pro prezidenta Thomase Jeffersona.
Architekt Vicenzy a Benátek
Pro Palladia jsou nejtypičtější stavby rodinná sídla. Byly to povětšinou reprezentativní domy na venkově a ve městě, které se stavěly na zakázku pro bohaté Benátčany nebo pro italskou aristokracii. Stal se také mistrem úředních a církevních budov, ale také měšťanských domů, vil a paláců. Mezi jeho přední stavby ve Vicenze patří bazilika Palladiana, věž Bissara, divadlo Olimpico a vila La Rotonda. Z benátských staveb je nejznámější jeho San Giorgio Maggiore.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vicenza
https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrea_Palladio
https://www.reise-nach-italien.de/andrea-palladio.html
Nenápadná Vicenza architekta Palladia
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!