Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Selfie a cestovatel / foto: shutterstock

Cesta za sebepoznáním – při slow travel nepoznáváte jen cizí země, ale i své nitro

Slow travel, neboli pomalé cestování, je kontrastem k dnešní uspěchané době. Místo honbou za co největším počtem navštívených míst jde spíš o splynutí s místní komunitou a vychutnávání si zážitků plnými doušky.

Co je pomalé cestování?

Se slow travel můžete začít už při plánování. Už během něj byste měli zpomalit a důkladně si vše promyslet. Třeba to, kde budete spát. Jelikož během pomalého cestování zůstáváte na stejném místě několik dní, vybírejte takové, které je vám maximálně pohodlné a sympatické. Na velké hotely a resorty ale zapomeňte, vybírejte spíš ubytování u soukromých osob.

Pomalé cestování vzniklo vlastně kvůli jídlu a rozmachu fast food stravování. Na protest proti němu se někteří cestovatelé rozhodli podpořit místní kuchaře a suroviny a ochutnávat především jídla z lokálních restaurací a kaváren. Ideální je poptat se místních, kde najdete ty nejlepší.

Lokální restaurace je dobrá volba
Lokální restaurace je dobrá volba – Zdroj: Shutterstock.com

Další zásady slow travel

Nevažte se na časové harmonogramy a plány. Naopak si nechte na vše, co navštívíte, dostatek času a vyhněte se oblíbeným turistickým atrakcím. Navštěvujte místní obchůdky, bavte se s lidmi, snažte se poznávat jejich kulturu a mentalitu. Využívejte hromadnou dopravu, případně kolo nebo pěší turistiku, a obecně se snažte za sebou zanechat minimální ekologickou stopu. Omezit technologie je při takovém cestování vhodné, ale nikoliv podmínkou.

Cestování bez organizace má své kouzlo
Cestování bez organizace má své kouzlo – Zdroj: Shutterstock.com

Co vám slow travel přinese?

Díky pomalému cestování nebudete tolik ve stresu a víc si odpočinete. Budete ze sebe mít i lepší pocit, jelikož slow travel je ekologicky i sociálně udržitelnější než klasické cestování. Jednak minimalizujete dopad na životní prostředí, jednak podpoříte místní ekonomiku a drobné podnikatele.

Když budete zůstávat déle na jednom místě a nepřesouvat se každou chvíli jinam, dovolená vás vyjde na méně peněz. Také se snáze seznámíte s novými lidmi, navážete zajímavá přátelství a v konečném důsledku překonáte sami sebe, když s místními začnete navazovat kontakty.

 

Zdroje:

https://www.campiri.com/cs-cz/co-je-to-slow-travel-znate-principy-pomaleho-cestovani--clanek-292?srsltid=AfmBOopCXIXn2o3SI9_CQ7X0s5RcWnuMsyGP495uJcxHhtH2PzQnZmf_

https://slowhop.com/cs/slow-travel-cs

Cesta za sebepoznáním – při slow travel nepoznáváte jen cizí země, ale i své nitro

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!