Třeba takový Orient Express. V dokonale restaurovaných vagónech z dvacátých let minulého století si budete připadat jako James Bond, v případě slečen jako Mata Hari. Romantický italský venkov ubíhá za okny, vy přitom popíjíte něco ostřejšího a na stole před vámi se střídá kaviár, aljašský losos či rizoto z bílých lanýžů.
Pokud zrovna nejíte, můžete si užívat aperitivu při konverzaci se záhadnými spolucestujícími v salonku, případně si v soukromí pročítat slavnou a stylovou detektivku Agathy Christie „Vražda v Orient Expressu“. Vlak, který jezdí z Benátek do Londýna, staví i v Praze. Nejbližší termín – 27. září. O dva dny později vyráží znovu na cestu.
Ty natěšené teď možná zklameme. Nic totiž není zadarmo, tím spíše Orient Express. Jízdenka na celou trasu vyjde na 80 tisíc korun. Každopádně podívaná na vlak je vždy úžasná a co více – je zdarma.
Boj o jízdenky v Číně
Jestli vám připadá Orient Express moc zprofanovaný, zkuste jiné linky na dalších kontinentech. Třeba v Číně můžete vlakem vyrazit do Tibetu. Nejdříve tedy musíte podstoupit složitý boj o jízdenku – v některých stanicích na čínské straně kvete černý trh s místenkami na lůžka.
Ale i takovéto handrkování a smlouvání má své kouzlo a odměna v podobě jízdy do slavného města v oblacích - Lhasy - stojí za všechnu námahu. Na této lince se dočkáte na současnou Čínu nezvykle kvalitních služeb, usměvavý personál vám pomůže s potížemi při uvykání nadmořské výšce a pokud se vám bude těžko dýchat, můžete si loknout vzduchu z kyslíkových masek.
I v Indii se jezdí luxusně
Pokud jste viděli pár fotografií z indických železnic, možná neuvěříte, že i v Indii se dá cestovat vlakem luxusně. Provozovatelé slavných hotelů Taj totiž mezi své služby zařadili linku Deccan Odyssey z Mumbaje do Goy a Punu. A pořádně se předvedli.
Cestuje se v přepychu paláců maháradžů a školený personál se stará o každé vaše přání. Mezi jinými je tu i vůz, kde si můžete dopřát páru a tradiční ajurvédskou masáž. Cenovka přitom už není tak horentní, jako v případě Orient Expressu. V hlavní sezóně za nejdražší kupé zaplatíte „jen“ okolo patnácti tisíc korun.
Afriku si ti pohodlnější z nás také rádi prohlédnou z okna vlaku, zejména na jihoafrických linkách Rovos Rail - v nádherně restaurovaných historických vagonech se podává formální večeře, takže si nezapomeňte přibalit něco elegantnějšího. Cena? Za nejdražší jízdenku okolo 60 tisíc.
Z Afriky se pak můžete vrátit do Evropy jiným vlakem, který vás za 11 dní i s cestou trajektem odveze z Maroka do Španělska.
Živá hudba na Divokém západě
Pokud cítíte nostalgii po dobách Divokého západu, svezte se vlakem z východního pobřeží USA na západní - Amtrak má nyní jídelní vagony extra třídy, kde vám k prérijní scenérii za oknem budou uniformovaní číšníci servírovat jídlo při živé hudbě.
Ze západního pobřeží je to již jen „kousek“ do Vladivostoku, odkud vás nová transsibiřská linka GW Travel odveze do Moskvy, přičemž si cestu budete moci krátit sledováním DVD na plochých obrazovkách, které patří k vybavení kabiny. Ale ta nejlepší podívaná na cestách je vždy ta na krajinu ubíhající za okny.
Chtěli byste strávit dovolenou ve vlaku, byť luxusním?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 2