Africká země, kde se neustále válčí. Důvody jsou různé, bojuje se třeba o kontrolu nad dodávkou drog či zbraní. Rizika jsou zřejmá, zahrnují vojenské potyčky, únosy, pozemní miny nebo piráty.
Neustálé bombové útoky, přestřelky na denním pořádku, vojenské akce, v téhle zemi prostě pořád není klid a nejspíše ještě nějakou tu chvilku nebude. Podle bezpečnostní expertů patří mezi nestabilní území zejména Bagdád a území od Tikrítu na severu po Hilláh na jihu a od Mandali na východě po Ramadi na západě.
Ačkoliv režim hnutí Tálibán už je dávno v tahu, Američané s ním skoncovali před sedmi lety, útoky jeho stoupenců i teroristů z Al Kajdá stále pokračují. Vojenský personál i civilisté denně umírají při explozích bomb.
Karibik jako představa ráje v tomto případě neplatí. Haiti se dělí o ostrov s jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Dominikánskou republikou, ale západní část ostrova je obrazem chudoby a bídy, je sužována občanskými nepokoji, policejní korupcí a kvetoucím nelegálním kšeftem se zbraněmi, které jsou lehce k dostání téměř na každém rohu.
Země hraničící s Afghánistán trpí pokračujícím geopolitickým vřením. Bombové útoky a neustávající nepokoje mezi šíitskými a sunnitskými muslimy jsou trvalou hrozbou. V prosinci 2007 byla při bombovém útoku sebevražedného fanatika zabita opoziční šéfka Benazir Brutto.
Navzdory mírové dohodě z roku 2005 stále existuje vysoké nebezpečí úmrtí v této zemi. Příčina? Potyčky mezi vládními vojsky a místními polovojenskými uskupeními. Pokud tam pojedete, zcela se vyhněte západní části Darfuru a regionům poblíž hranic s Etiopií či Eritreou. Nebezpečí hrozí i v celém jižním Súdánu.
7. Demokratická republika Kongo
Občanská válka oficiálně skončila před pěti lety, jenže její dozvuky stále paralyzují zemi. Jakmile vojska Rwandy a Ugandy opustila na konci války zemi, soupeřící milice obnovily boje a snaží se zaplnit uvolněné pozice. Masivní zločinnost ve velkých městech, i to je dnešní Kongo.
Po atentátu na premiéra Rafika al-Harirího v roce 2005 je země rozdělena na prosyrské a protisyrské síly, které se snaží získat vládu nad Libanonem. Mezi další rizika patří vojenské bitvy na jihu se sousedním Izraelem a občanské nepokoje.
Oficiální místa jasně vyjadřují své protizápadní smýšlení, inflace se zcela vymkla kontrole, pokračuje útisk minorit za podpory vlády.
Region trvale zmítá brutální tahanice o vládu mezi stoupenci Fatahu a Hamánu. Navíc stále pokračují spory i boje s Izraelem, zejména v pásmu Gazy. Bezpečnostní situace v oblasti zůstává nestabilní, k nestabilitě přispívá i trvalé násilí a chudoba.
Odvážili byste se do některé ze jmenovaných zemí?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 103