Pokud se chystáte do USA, přinášíme vám souhrn tipů na nejprofláknutější místa právě za oceánem. Kam se vydat a co nevynechat?
Hoover dam
Colorado River, Arizona/Nevada
Představa 3,28 miliónu kubických metrů betonu nezní zrovna příliš lákavě. Pokud je to ovšem ve spojení se slovy Hoover Dam je to něco jiného. Kousek cesty od Las Vegas se nachází zdroj energie, která pohání toho hříšné město. Scenérie vás ohromí ve dne a sebere vám dech v noci. Tehdy zmizí zástupy turistů a dají tak vyniknout osvětlené mase uprostřed černého kaňonu.
Hollywoodský nápis
Hollywood, Kalifornie
Psal se rok 1923 a na Mt. Lee se objevil tento nápis jako dočasná reklama na developerskou společnost. Tehdy však zněl jinak, a to Hoolywoodland. Každé jeho písmeno bylo 9 metrů široké a 15 metrů vysoké. Brzy se ovšem stal symbolem pro Hollywood samotný. Vliv na to měla i sebevražda herečky Peg Entwistle, která svůj život ukončila v 1932 skokem z písmena H. Do roku kdy 1978 byl nápis mnohokrát poškozen a tak přišla ke slovu rekonstrukce. Nová písmena jsou vyrobená z australské oceli a jsou už jen 13,7 metru vysoká.
USS Arizona Memorial
Honululu, Hawaii
Sedmý prosinec 1941 definitivně naplno vtáhl USA do druhé světové války. Jako památník pearlharbourským událostem zde na dně leží USS Arizona. Z větší části ponořená loď vyřazená z boje japonským útokem poskytuje návštěvníkům pocit opravdové úcty k obětem války.
Empire State Building
New York, New York
Málo turistických atrakcí má vlastní PSČ, sto dvě podlaží dominanty New Yorku se tímto ovšem chlubí. Stavba šla neuvěřitelně rychle, trvala přesně jeden rok a 45 dnů a v roce 1931 se mohlo říci hotovo. Na druhou stranu do New Yorku zavítá více lidí než na Hoover Dam a tak je mrakodrap turistickou pastí. Turistů je neskutečná masa, celkem 3,5 miliónu ročně se jich nechá vyvézt výtahem do vyhlídkového 86. patra.
Zvon svobody
Philadelphia, Pennsylvania
Američané a jejich víra v symboly svobody je neutuchající. Deklarace nezávislosti je přeci jen poněkud menší. Dnes si na zvon bohužel už nezazvoníte, ale návštěvu expozice věnované americkému boji za nezávislost byste si neměli nechat ujít. Fotografie prý nemohou zprostředkovat zážitek, který zažijete tváří v tvář zvonu se slavnou budovou v pozadí.
Mount Rushmore
Keystone, South Dakota
Hlavy čtyř amerických prezidentů tyčících se na skalním masivu jsou nejen vděčným objektem pro filmaře, ale i pro dva milióny turistů ročně. Žulové portréty představují prvních 150 let USA, a to ve formě tváří Washingtona, Jeffersona, Roosevelta a Lincolna. V kamenném masivu je v letech 1927 až 1941 tvořila parta cca 400 lidí. Tedy dlouhých 14 let, ale... stálo to za to.
Golden Gate
San Francisco, Kalifornie
V rozporu se zažitou představou není most pojmenován po své barvě. To by se mohl jmenovat spíše „Oranžový“. Název má souvislost s Golden Gate jako vstupem do San Francisca, nad kterým se tyčí od roku 1937. Máte nespočet možností a úhlů, z nichž se lze kochat jeho monumentálností. A samozřejmě se po něm můžete projít či projet.
Grand Canyon
Arizona
Neexistuje člověk, jemuž by scenérie Grand Canyonu nevzala dech. Na svědomí ho má řeka Colorado, která vymodelovala kaňon dlouhý 446 km a místy až 24 km široký. Pokud se na to cítíte, rozhodně se vydejte na dno, což může být až 1600 metrů hluboko. A sledujte dějiny vepsané do vrstev hornin. Na druhou stranu GC má od 70. let 19. století na svědomí přibližně 600 lidí, takže vždy je na místě respekt a opatrnost.
Socha svobody
New York, New York
Pro milióny přistěhovalců zřejmě neexistuje jasnější symbol Ameriky. Od roku 1886 je sledovala při prvních krocích po americké půdě. Francouzský dar, zkonstruovaný Gustavem Eiffelem, se tyčí do výše 93,5 metrů, přičemž samotná socha měří od podstavce k vrcholu pochodně 46,5 metrů. Pokud je pro vás Amerika daleko, můžete její zmenšenou kopii spatřit ve francouzské metropoli Paříži.
Byli jste ve Státech?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 22