Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky HISTORIE:

30 let od rozpadu Československa. Připomeňte si důležitá data

Československá historie a její vstup do dramatických let 1990-1992 v otázce soužití se svými slovenskými bratry. Po listopadové revoluci si jen málokdo mohl představit, že by došlo na otázku rozdělení státu.

Proč se lidovým technikám a řemeslům říká umělecká

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se tradičním řemeslům říká, že jsou umělecká? Lidoví řemeslníci se nikdy nedostali do světových muzeí a odborných publikací. Jejich jména zanikla ve víru historických událostí. A přece po s

Magická a děsivá Madame Violet

Kdo byla ve skutečnosti tato žena? Byla upírkou a nesmrtelnou duší, nebo obyčejnou ženou, která uměla manipulovat s veřejností?

Makedonský Nostradamus jménem Baba Vanga

Už jste slyšeli jméno Baba Vanga? Nejedná se o žádnou nadávku, nýbrž o jméno světoznámé vědmy, jejíž jasnovidecké úspěchy jsou dnes srovnávány i s Nostradamem nebo Sibylou.

Znáte tradiční umělecká řemesla?

Chceme-li se dnes těšit z věcí dávno neužívaných - ať už doma, na chalupách, nebo v muzeích, měli bychom pochopit, jaký tato tvorba měla smysl a co vlastně pojem tradiční umělecké řemeslo představuje.

Heydrichův zámek se otevřel veřejnosti, a to zcela výjimečně

Ke konci května se připomíná jeden z nejodvážnějších činů naší historie, a sice atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Při letošních vzpomínkových akcích se mimořádně otevřelo i jeho sídlo.

Kanál Rideau jako pojistka proti válce s USA

Řeka Ottawa se pyšní kanálem Rideau, který byl původně vystavěn jako dopravní tepna a pojistka Kanady proti válce s USA.

Žena podřízená muži měla zůstat ve „stavu věčného dětství“

Není tajemstvím, že ženy v minulosti neměly žádná práva. Byly považovány za méněcenná stvoření bez vzdělání, ta, která nemají větší rozum než děti, ta, která mají poslouchat muže a ve všem se jim podřizovat.

Prozkoumejte pevnost Josefov od sklepa až po opevnění

Pevnost Josefov byla vybudována na konci 18. století a měla sloužit na ochranu českých hranic rakousko-uherské monarchie před útoky Prusů. Dnes se zde koná metalový festival Brutal Assault a můžete tu navštívit spoustu zajímavých míst.

Fenomén opevněných kostelů a jejich funkce

Znáte nějaký kostel, stojící na kopci či vrchu, s vysokou kamennou hradbou? A věděli jste, že se jedná o opevněný kostel, který měl v minulosti také úlohu obrany města či vesnice, u níž stál? Pojďme se na tento fenomén podívat bl

Novější články Starší články Starší články