Vedle tradičních je v české metropoli i celá řada těch neobvyklých. Podobná díla najdeme i jinde ve světě.
Zařízení na vymícení zla (Calgary, Kanada)
Jde o sochu obráceného nakloněného kostela v novoanglickém stylu, jehož věž je zaražena do země. Autorem je již zesnulý umělec Dennis Oppenheim, který své dílo původně nazval jednoduše Kostel (Chuch). Dnes jde o jednu z nejuznávanějších moderních soch vůbec; podle znalců ji lze vnímat jako humorné a zároveň kritické dílo, odkazující na mnohdy temnou historii náboženství.
Semaforový strom (Londýn, Spojené království)
Neobvyklá ‚socha‘ byla navržena Pierrem Vivantem a čítá sedmdesát pět dopravních osvětlení. Všechna jsou přitom plně funkční. Instalace se nachází v londýnském finančním centru Canary Wharf. A proč zrovna podoba rozvětveného stromu? Vivant jím chtěl zpodobit rychlý růst a rozvoj této londýnské čtvrti.
Socha Charlese La Troby (Melbourne, Austrálie)
Tato socha otočená ‚hlavou dolů‘ se nachází v areálu La Trobovy univerzity v australském Melbourne. Připomíná
osobnost Charlese Josepha La Troby, prvního guvernéra provincie Victoria. Tvůrcem tohoto neobvyklého památníku je umělec Charles Robb, autor celé řady šokujících, mnohdy naturalistických bust a plastik.
Zamilované kostry (Nong Khai, Thajsko)
Zcela nový rozměr dostal díky této soše slib: Dokud nás smrt nerozdělí. V parku Salakeawkoo v thajské provincii Nong Khai narazí návštěvníci na dvě betonové kostry, které se s úsměvem drží za ruce. Je to poněkud strašidelné, ale zároveň romantické. Láska až za hrob…
Chlapci skáčou z mostu (Singapur)
Kontroverzní sousoší Chonga Fah Cheonga již vyděsilo desítky nic netušících turistů, kteří se procházeli kolem
řeky Singapur. Dílo se nachází na dohled od frekventovaného mostu Cavenagh a zdálky to vypadá, že skupina nezvedených dětí skáče do řeky.
Žralok ve střeše (Headington, Oxford, Spojené království)
Tato neobvyklá ‚socha‘ žraloka, zabodnutého do střechy jednoho z domů, se nachází v Headingtonu (Oxford),
kam byla nainstalována 9. srpna 1986. Sochu nechal vyhotovit majitel domu, rozhlasový moderátor Bill Hein, aby připomínala shození atomové bomby na město Nagasaki. Autorem dvousetkilogramového a sedm a půl metrů dlouhého žraloka ze sklolaminátu je umělec John Buckley.
Nejpodivnější sochy světa
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!