Dokonce i seriálů postavených na vyšetřovací technice je čím dál víc. Po úspěchu Kriminálky Las Vegas se objevily nejen další města (New York, Miami, Hrochův Týnec), ale i další specializované způsoby vyšetřování. Na základě koster (Sběratelé kostí), čísel (Numbers) či profilování pachatele (Myšlenky zločince). Čili pokud chcete zaujmout, nestačí mít zajímavý nápad, chce to i zajímavého detektiva. A to se v seriálu Dexter opravdu povedlo.
Po sériovém vrahovi porcujícím své oběti na kusy pátrá laboratorní technik a expert na krvavé šmouhy Dexter... který je mimo jiné také sériový vrah. A to velmi výkonný. Ano, hlavní hrdina seriálu je ryzí sociopat, který naprosto nechápe lidské emoce a musí je tudíž pracně napodobovat a který největší potěšení nachází v zabíjení lidí.
Jenže je tu jeden malý rozdíl, který hrdinu odlišuje od Hannibala Lectera (tedy dva, když počítáme i stravovací návyky). Dexter zabíjí zase jen jiné vrahy. Je to psychopat se zásadami.
Je prostě divný
Toho, že je nějaký divný a že v okolí příliš často mizí psi a jiná zvířátka, si totiž všiml adoptivní otec už v Dexterově dětství - a místo toho, aby ho nechal zavřít do blázince (odkud by asi Dexter utekl a začal zabíjet ve velkém... ale to už by byl jiný film), začal ho sám vychovávat a usměrňovat jeho koníček správným směrem. Když už musí zabíjet, tak ať zabíjí ty, kteří si to zaslouží.
A tak je Dexter přes den spořádaný příslušník detektivního sboru, dokonce vybavený i maskovací celtou v podobě přítelkyně – a jen občas v noci vyráží přidat další kapku krve do své sbírky. Co kapka krve, to jedno mrtvé tělo na dně moře.
Tenhle seriál byl inspirovaný příjemnou a i u nás vydanou detektivkou Drasticky děsivý Dexter od Jeffa Lindsaye.
Upřímně, jako detektivka tahle kniha není nic moc, řešení záhad se obvykle vynoří samo, bez přičinění hrdinů... ale postava sériového vraha coby kladného hrdiny, spolu s příjemným, lehce ironickým a černohumorným stylem okamžitě zaujala televizní producenty, kteří na knihu koupili práva a hned podle ní natočili první sezónu.
Lepší než kniha
Přepis dopadl hodně dobře, dokonce můžeme s klidným svědomím říct, že byl i lepší než originální kniha. Mnohé věci víc rozehrál, udělal zajímavější krize a i hrdina byl aktivnější. A člověka potěší, když detektiv místo toho, aby bědoval nad hrůzou spáchaného činu, s obdivem oceňuje vrahovu práci.
Seriál, ve kterém hrál hlavní roli Michael C. Hall (jeden z funebráckých bratrů Odpočívej v pokoji), se stal okamžitě hitem a na druhou sezónu se nemuselo čekat dlouho. Zatímco ta první poměrně věrně opisuje první knihu, ve které se Dexter utká se svým sériovým kolegou, tak dvojka už je o dost volnější.
V prvních dílech druhé série potkáváme Dextera ve velmi nezáviděníhodné situaci. Nedokáže zabíjet. Nějak ztratil grif – a spolu s ním přestává být úspěšný i ve svém normálním životě.
Nejde mu práce, sex, ani kuželky. Cítíme s ním. Vážně. Je to jeden z mála případů, kdy i ti nejmorálnější diváci fandí sériovému vrahovi, aby se sebral a šel zase někoho rozřezat.
Vyhmátnou ho?
Do toho se ale schyluje k horším problémům – na dně moře potápěči objevili Dexterovu zásobárnu... pár desítek pytlů s lidskými ostatky. Policii je jasné, že v Miami řádí ještě nebezpečnější zabiják než byl z té první sezóny a tak na místo činu přijíždí FBI.
Navíc jde Dexterovi pořád po krku seržant Doakes, který už během první sezóny dospěl k názoru, že na tom člověku je něco divného.
Prostě to vypadá, že naše oblíbené monstrum bude mít opět plné ruce práce – a diváci se rozhodně nebudou nudit.
P.S. Za zmínku u seriálu stojí i úvodní titulky, ve kterých hlavní hrdiny vykonává ty nejběžnější ranní činnosti – ovšem každá z nich evokuje vraždění. Od utahování tkaniček, přes přetahování trička přes hlavu a až po rozřezávání pomeranče... člověk by nevěřil, jak může být takové vstávání brutální.
Podívejte se na trailer:
Znáte knížku nebo seriál o Dexterovi?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 33