Když člověk hraje hlavního hrdinu v seriálu Doctor Who, byť jen jednu sezónu, musí počítat s tím, že se to s ním potáhne až do smrti. Může hrát co chce a do konce života bude jen Doktor… a to i když hraje ve snímku, kde chvíli vypadá jako laciná imitace Nazgůla a chvíli jako Ondřej Havelka. Takže když pronásleduje malého kluka, aby nastolil vládu tmy, tak se člověk pořád dívá, kde má schovanou telefonní budku.
Ale stejně Christophera Ecclestona vidíme rádi - stejně jako Iana McShanea, který je druhým světlým bodem snímku. I tady si uchoval svou intenzívnost a sílu tuplovanýho kafe. Dokonce i když většinu času jen sděluje hrdinovi a divákům zásadní informace (a bez slov jako fucker a cocksucker, které v antiwesternovém seriálu Deadwood tvořily polovinu jeho slovní zásoby).
Málo padoušský padouch…
Tak, teď jsme probrali všechny klady filmu. Jinak je tenhle snímek jedno z nejhorších fantasy, které jste mohli kdy vidět – a to do toho počítám i Eragorna a Dračí doupě. Hlavně proto, že i když tyhle filmy nestály za nic, měly aspoň nějaký příběh, o něco v nich šlo.
Tady je hrdina, který se stal spasitelem díky tomu, že je sedmý syn sedmého syna (další argument pro příznivce potratů), pověřený sesbíráním artefaktů, pomocí kterých porazí temnotu.
Vzhledem k tomu, že tu temnotu představuje jeden jediný člověk a tím je Eccleston, zatímco bojovníků za dobro je zhruba deset, tak ho člověk nebere jako vážného soupeře… zvlášť, když jsou jeho bojové taktiky postavené na tom, že se tváří výhružně, nebo že někomu říká, aby se o hrdinu postaral (a pak mu vytkne, že nic neudělal).
Absolutně o ničem
Aby bylo ještě hůř, tak veškerá hrdinova akce spočívá v tom, že se mu najednou zjeví nějaké znamení, on se propadne do minulosti, tam sebere artefakt a zase hupsne zpátky. I ve Čtyřlístku jste našli dramatičtější dobrodružství.
Prostě celý film je absolutně o ničem, bez sebemenší možnosti se nějak zorientovat, o co hrdinovi zrovna jde. Sice postupně dostává zvláštní schopnosti (jako třeba zapalování ohně nebo supersíla), ale ty nejsou ve filmu vůbec využité. Když se nedejbože zaplete do nějaké akce, tak tam stojí jako Lotova žena, když se podívala, jestli nenechala v Sodomě puštěný plyn.
Režisér David L. Cunningham se ze všech sil snaží, aby dynamickou režií dodal příběhu aspoň nějaký drajv… a jen fakt, že díky němu je tenhle snímek koukatelný.
Něco málo pozitivního
Pravda, i v tomhle marastu se občas objeví nějaké sympatické momenty. Potěšilo třeba, že Ian McShane, který hraje hrdinova „učitele“, není Gandalfovský ani Brumbálovský typ, který by měl pro hrdinu pochopení. Zachází s ním způsobem „udělej co máš a svý problémy si nech pro sebe“.
Stejně tak je zajímavý i okamžik, kdy hrdinu víc než jeho poslání bere to, že mu brácha přebral holku. Ale tyhle okamžiky se jen objeví a zase zmizí a nastává nuda všedního dne. Tma se možná probudila, ale vy klidně zůstaňte spát.
Hodnocení: 4/10
Probuzení tmy, Seeker: The Dark is Rising, USA 2007, režie: David L. Cunningham, hrají: Christopher Eccleston, Ian McShane, Frances Conroy...
Podívejte se na trailer:
Máte rádi fantasy filmy?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 16