Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Invaze / foto: Warner Bros

Jsou tady! Bude nám líp bez mozku

Spíš než Invaze by se měl film jmenovat Zdvořilostní návštěva. Tahle verze Invaze uchvatitelů těl (v pořadí už čtvrtá) je totiž krotká jako beránek na rohypnolu.

Invaze uchvatitelů těl je série s tradicí, kterou by mohl závidět i Baťa. První verze příběhu o nenápadné invazi emzáků, kteří nás, jednoho po druhém, začnou nahrazovat, byla dokonce ještě černobílá. Další dvě už byly barevné - ale jednu věc měly všechny verze společnou. Byly depresivní, paranoidní a bezvýchodné. Nebylo kam utéct, kam se schovat, hrdina, kolem kterého se měnil svět, postupně přicházel o všechny své známé, až nakonec... ne, tyhle filmy obvykle nekončily dobře.

Nový pohled    
Na rozdíl od nové verze, která je pohodová jako pauza na kafe a cigaretu. Už jen tím, že místo, abychom měli osamělého hrdinu, který něco začíná tušit, ale okolí mu nevěří, je tady z vesmíru přiskotačivší mimozemská nákaza téměř okamžitě všeobecně známý jev, proti kterému brojí i armáda a vědci se snaží vymyslet protilátku. 

Zatímco starší filmy na vás dýchly vztekem způsobeným bezmocí, tak tohle je celé vedené ve stylu „klídek, moc se nenervujme, ono to už nějak dopadne“. Aby se to vyvážilo, tak hrdinka nebojuje sama o sebe, ale o svého syna, který je proti hrozbě z kosmu imunní. Díky tomu je to víc thriller než horor... ale ani jako thriller to není extra zábavné.

Musíme ale uznat, že tvůrci přišli se zajímavým nápadem – pojmout mimozemskou invazi tak, aby diváci začali přemýšlet, jestli by nakonec lidem nebylo s vymytým mozkem líp (mimozemšťané tady lidi nenahrazují, ale jen nakazí a ovládají).

Což není zase tak špatný nápad, kdyby to ovšem podpořili něčím jiným, než tím, že se za hrdinkou courají posedlí lidé a říkají jí „pojď k nám, je to tu fajn“. Což nezní moc sexy. Na to by nenalákali snad ani Ivetu Bartošovou.

Ani přetáčky nepomohly
To, že je film malér a že to nezachrání ani Daniel Craig a dokonce ani Nicole Kidman (na které už se pomalu začíná podepisovat věk), zjistili i producenti, takže původní verzi, natočenou Němcem Oliverem Hirschbiegelem, ještě nechali přetočit tvůrcem V jako Vendeta Jamesem McTeiguem, který do filmu vrazil aspoň několik akčních scén. Což pomohlo, ale výsledek nezachránilo.

Ne, že by byl film vyloženě špatný, nudit se u něj nebudete, celkem rychle pochoduje směrem k cílové rovince – ale od filmu, který navazuje na slavnou tradici, nečekáte tak bezpohlavně milou záležitost, kterou by klidně mohl produkovat Walt Disney. Bude lepší si počkat na pátou verzi.

Invaze, The Invasion, USA 2007, režie: Oliver Hirschbiegel, James McTeigue, hrají: Nicole Kidman, Daniel Craig...
   
Podívejte se na trailer: 

Která verze Invaze uchvatitelů těl se vám líbila nejvíce?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 12