Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Kasabian / foto: Shutterstock

Kasabian! Open Air Festival vytahuje další eso

Kasabian patří mezi nejžhavější projekty, jaké britská kytarová scéna v současnosti má.

Tahle leicesterská formace vyhrála prestižní Brit Awards 2010 v kategorii kapela roku a nyní se chystá do České republiky, konkrétně do Panenského Týnce na Open Air Festival.

Kasabian bývají přirovnáváni zpěvem k Oasis a propojením elektroniky a indie rocku k Primal Scream. Ovšem dost je srovnávání, vždyť Kasabian se se svými skladbami umisťují v čelních příčkách prestižních britských hitparád a dokonce i v době „co chci si zdarma stáhnu“ se jim podařilo dosáhnout dvou platinových desek. Na jejich aktuálním albu West Ryder Pauper Lunatic Asylum spolupracoval mimo jiné hiphopový producent Dan The Automator, který stojí i za zvukem Gorillaz. Kasabian se tedy progresu rozhodně nebojí a právě díky tomu dobývají indie scénu.

magazin.cz
Seznam interpretů Open Air Festivalu však ještě stále není kompletní. „Samozřejmě máme další trumfy v rukávu. A naše rukávy jsou docela dlouhé,“ usmívá se prmotér akce Michal Lukeš. „Jenže nás prostě baví fanoušky napínat. A už v příštím týdnu můžete v rámci našich úterních aktualit očekávat oznámení jmen dalších interpretů, tentokrát z hiphopové scény. Poté už dojde řada i na drum and bass,“ dodal tajemně Michal, který zatím fanouškům nechce dávat další indicie.

Kytary sem!
Co by to bylo za multikulturní festival, kdyby nepřitáhl také pořádné kytarovky? Taková úvaha stála za zrodem nápadu přitáhnout do Česka některý z nejčerstvějších britských indie projektů. Volba padla na Kasabian, kteří jsou právě teď ve Velké Británii v kurzu. „To, co zrovna frčí v Anglii, přijde vždy i k nám. Jenže se slušným zpožděním. Byl to třeba i případ Coldplay,“ přemítá dramaturgyně Milena Palečková. „Teď jsme se ale rozhodli s tímhle hloupým trendem něco udělat. Přivezeme do Česka něco opravdu čerstvého, aktuálního a žhavého,“ vysvětluje volbu Kasabian.

Největší hitovky leicesterské party si můžete zdarma poslechnout na internetu, kde si kapela také získává řadu příznivců. Třeba energickou hitovku Fire z aktuální desky West Ryder Pauper Lunatic slyšelo už více než 3,2 milionu lidí. Síť sítí samozřejmě nabízí i další skladby Kasabian, a to například na YouTube kanálu kapely, případně MySpace nebo Facebook.

Kapela Kasabian vznikla ještě pod jménem Saracuse v roce 1999. Své debutové album už ale vydávala pod současným názvem, tedy Kasabian, a deska nesla tentýž název – Kasabian. Hned dva roky poté byla tahle parta poprvé nominována na Brit Awards v kategorii nejlepší britská rocková kapela.

Kasabian slavili stále větší koncertní úspěchy a v roce 2006 vydali druhou desku Empire. Za ní už konečně vyhráli svou první cenu (NME Awards – nejlepší kapela roku). Frontman kapely tehdy vítězství komentoval s jemu vlastní obří porcí ironie: „Tohle je první ocenění, které jsme kdy získali. No už bylo sakra na čase!“

Ale ocenění to rozhodně nebylo poslední. Skladby z aktuální desky „West Ryder Pauper Lunatic Asylum“ vystřelily až na čelní příčku britských hitparád, album přineslo Kasabian konečně vítězství v Brit Awar

magazin.cz
ds (nejlepší britská kapela), dále si kapela odnesla vavříny z Q Awards (nejlepší album), ale i z cen NME za nejlepší desku a nejlepší obal desky. Vlna popularity Kasabian se rozšiřuje z Británie na fanoušky indie ve zbytku světa, a tak kapela poprvé zavítá i do České republiky v rámci vystoupení na Open Air Festivalu.

Festivalový web se převléká do letního a přidává festivalovou televizi Open TV

Čas slušivých sukní, ale i pohodlných triček je tu! A týká se i Open Air Festivalu, který se také rozhodl odhodit zimní hábit a převléci se do něčeho více svěžího a slušivého. Už v následujících dnech se proto můžete těšit na kompletně předělané internetové stránky www.openairfestival.cz.

Hlavní novinkou bude spuštění televizního kanálu Open TV, na kterém najdete exkluzivní reportáže, rozhovory s muzikanty a klipy. První ukázky práce Open TV už pořadatelé Open Air Festivalu několik týdnů pravidelně zveřejňují na svých internetových stránkách www.openairfestival.cz, ale i na facebook profilu festivalu. Ten už má více než 1700 fanoušků a další stále přibývají.

Kamarádit se s Open Air Festivalem je totiž velice dobrý (a výhodný) nápad, jak přiblížila manažerka festivalu Marie Marková: „Fanoušci našeho facebookového profilu mají možnost účastnit se exkluzivních soutěží, můžou se z našeho profilu také naučit festivalový pozdrav, takzvaný Hi5. Pokud ho pak předvedou v jednom z míst, kam vyráží festivalový štáb, dostanou od nás zdarma drink. Uznejte sami - kdyby vás pozval každý, koho pozdravíte, na panáka, bylo by na světě hned veseleji.“

Seznam nejen zahraničních interpretů začíná houstnout
Ačkoliv je to teprve dva měsíce, co světlo světa spatřil nebojácný mladík jménem Open Air Festival, seznam jeho zahraničních hostí začíná povážlivě houstnout. Sympatický klučina si pozval na svůj píseček už Faithless z Velké Británie, seveřany Röyksopp, šansoniéra Arna z Bruselu a nyní ještě Kasabian z Leicesteru.

Rišo Müller ze Slovenska se dá u nás počítat spíš za domácího, ale pro formální správnost ho můžeme zařadit také. To ale ještě není všechno, další jména se budou postupně objevovat na internetových stránkách www.openairfestival.cz.


Od 1. dubna se cena předprodeje zvýšila na 770 korun a členové O2 Extra tedy zaplatí za tři dny zábavy v přepočtu 385 korun na osobu. To také není k zahození.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 7