Pokud nebyl mladý člověk v osmdesátých letech vekslák, metalák popřípadě depešák, musel zákonitě patřit k fanouškům novoromantické scény, především však anglických The Cure.
Teď si budou moci, ti kteří tuto dobu zažili zavzpomínat na své mládí spolu s mladšími generacemi, protože The Cure z módy nevyšli a za celou skoro třicetiletou kariéru neztratili nic ze své invence a originality. Proto si červeně zatrhněte datum 21. února 2008, Praha Sportovní hala na Výstavišti.
Jak to začalo?
The Cure se během téměř třicetileté existence stali jednou z kapel, která měla zásadní vliv na hudební dění po celém světě. Stali se vzory pro nekonečné množství kapel, a přestože na svém kontě mají kolem dvou desítek alb, všechny znějí originálně a The Cure na každém z nich přinášejí vždy něco nového.
Na začátku své činnosti se prezentovali hudbou, kterou lze charakterizovat jako drsný a nervózní pop. Jako jedna z prvních kapel položili základní stavební kámen k žánru gothic rock. Pro tvorbu The Cure však krom zpěvu byl vždy charakteristický mix kytar a syntezátorů.
Historie kapely se začala psát v roce 1976, u zrodu stál Robert Smith, spolu s ním spolužáci Michael Dempsey (basa), Laurence „Lol“ Tolhurst (bicí) a Porl Thomson (kytara). Pod názvem Easy Cure začali skládat vlastní skladby a během roku 1977 také vystupovat po celé jižní Anglii. O rok později vypustili z názvu slůvko Easy. Nutno podotknout, že během celé jejich kariéry docházelo k četným personálním změnám.
Co rok dva deska
První album s názvem „Three Imaginary Boys“ vyšlo v květnu roku 1979, setkalo se s velkým ohlasem, který ještě stoupl především díky vydaným singlům „Boys Don’t Cry“ a „Jumping Someone Else’s Train“.
Pak už následovala studiová deska prakticky každý jeden či dva roky - truchlivé Faith, temná Pornography, psychadelická The Top, dvoualbum Kiss Me Kiss Me Kiss Me atd. Do devadesátých let vykročili jedením s vůbec prvních remixových alb Mixed Up a o rok později 1992 Wish, které přineslo kytarovější zvuk a fanoušci i kritika se hádali, zde je to to nejlepší, nebo nejhorší, co kdy nahráli.
Začali si dávat na čas
V devadesátém šestém se na turné k albu Wild Moon Swing navštívili i Prahu. Pak si dali pauzu do roku 2000, kdy přišli s albem Bloodfl Owers, které bylo nominované na cenu Grammy. Další čtyřleté prázdniny završili bezejmenným albem.
Na jaře letošního roku se The Cure vrátili do studia, aby pokračovali na 33 nových skladbách, ze kterých se bude vybírat na nové album, které je netrpělivě očekáváno. Stejně tak jako termíny světových zastávek, mezi nimiž nechybí ani únorový termín v pražské Sportovní hale na Výstavišti, kterou známe také jako hokejovou halu Sparta Praha.
Praha 21.2. 2008, Praha, Sportovní hala na Výstavišti
www.thecure.com, www.livenation.cz
Uvažujete, že se půjdete podívat?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 19