Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Říše hraček / foto: Bioscop

Willy Wonka po nedobrovolné kastraci

Některé filmy vyžadují po recenzentech velký stupeň sebeovládání. Třeba zrovna Říše hraček... jak snadné by bylo vypustit nenápadně písmeno „h“ a nahradit ho jiným. Takovým, které by tento film vystihovalo podstatně lépe.

Ale zatnu zuby a odolám. Člověk si musí udržet pokerovou tvář, i když mu do ní prská režisér a scenárista Zach Helm. Ten si při své práci v hračkářství napsal pohádkovou knížku o panu Magoriovi, který vlastní kouzelné hračkářství a který si kdesi na konci sedmnáctého století nakoupil zásobu bot na celý život a momentálně prošoupává poslední.

A jelikož hodlá zaklepat bačkorama (které má patrně taky prošoupané), musí krám někomu předat. K dispozici má ale jen prodavačku Molly, která si příliš nevěří a tak krám pomalu ztrácí svou magičnost.
 
Wonka kontra Magorius

magazin.cz
Jasně, že film připomene Karlíka a továrnu na čokoládu. Jenže zatímco pan Wonka, jak v podání Deppa tak Wildera, byl sice hravý, ale taky trochu nebezpečný psychopat, tak pan Magorius Dustina Hoffmana, je tak roztomilý, až z toho brní zuby.

A zatímco Továrna na čokoládu měla v podstatě strukturu vyvražďovacího hororu (skupina dětí vstoupila do továrny a jedno dítě po druhém bylo „likvidováno“), tak Říše hraček nemá strukturu skoro žádnou. Děj by nevystačil ani na dětské leporelo, natož na celovečerní film – a vizuální kejkle nejsou zase tak úžasné, aby to utáhly (jak tomu bylo kupříkladu u Noci v muzeu).

Pohřební pochod

magazin.cz
Aby to bylo ještě veselejší, tak zhruba v půlce filmu se začne tvůrce věnovat tomu, jak pan Magorius umírá. To, co by bylo normálně jen tak lehce odbyté na začátku a pak by mohl jet děj, je tady jedním ze základních kamenů celého filmu – a jelikož si to scénárista i režíroval, nevyhodil si žádný z děsivě dlouhých a nudných dialogů o tom, že smrt je nutná, a že všichni umřeme a že to, co je konec, je začátek zase něčeho jiného. Jo, proto se díváme na dětské filmy – abychom si  připomněli, že zhebneme.

Chápu, že to může mít nějaký smysl, když se dá dětem hned najevo, že smrt je nedílnou součástí života... ale řekl bych, že by na to byly lepší filmy než fantaskní příběh z hračkářství. Což takhle Říše rakví? Nebo Čtyři z urny a pes?
   
Rozbitá hračka

magazin.cz
Říše hraček se sice tváří luxusně, ale nabízí jen zboží vyrobené v Číně, vycpané olovem a jinými otravnými látkami.

Je to rozvláčné, nezáživné, bez nějakých velkých nápadů, ukecané – a ani herci zrovna neexcelují. Dustin Hoffman si sice ostudu nedělá, ale Natalie Portmanová i Jason Bateman vypadají, jakoby to byl jejich první (a poslední) film.
 
Ne, nakonec přece jen neodolám a nahradím to písmeno „h“ jiným, vhodnějším. Jinak se to totiž ten film nazvat nedá.

Je to opravdu Říše... praček.        

Mr. Magorium's Wonder Emporium, USA 2007, režie: Zach Helm, hrají: Dustin Hoffman, Natalie Portman, Jason Bateman.

Hodnocení: 
4/10
V kinech od: 27.12. 2007

Podívejte se na trailer:

Půjdete do kina na Říši hraček?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 38