Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock.com

O čem je většina hudby? O fetu!

Samozřejmě, pokud se budeme pohybovat na bezpečném ledě hezkých umytých neškodných popových zpěváků, bude odpověď na otázku v titulku znít – o lásce. Jenže nás v tuto chvíli zajímají spíše rockeři, rappeři a další zlobilové

Tam už je situace o poznání drsnější. Samozřejmě, i ta nejostřejší parta si tu a tam s chutí střihne nějaký ten cajdáček o tom, jak se jemu stýská po ní, případně jí po něm, což jí zaručí příliv roztoužených fanynek a první místa hitparád. Jenomže, pokud zrovna ta která kapela neopěvuje půvaby ženského pohlaví, zpívá velice ráda o další libůstce, totiž o návykových látkách. Neboli o drogách, chlastu etc.

Kdo má drogy nejraději?
Věc nijak překvapivá, ovšem američtí vědci si dali tu práci a spočítali, jak velké procento písňových textů současné populární hudby tvoří texty o návykových substancích a zjistili poměrně překvapivý výsledek. Třetina skladeb z ranku pop-music zmiňuje drogy, alkohol či nikotin a nadto jejich užívání staví do pozitivního světla.

Vědecký tým z univerzity v Pittsburghu si vzal k ruce 279 skladeb, které se objevovaly na předních příčkách hitparád v roce 2005. Po analyzování jejich textů došel k výše zmíněnému číslu, přičemž nejvíc referencí na drogy a alkohol překvapivě nenalezl v rockové branži, nýbrž hiphopové a countryové.

Rappeři berou zmínku od drogách málem jako úzus, vědci je objevili v 77 procentech zkoumaných skladeb, countryoví zpěváci se zaměřují spíš na alkohol a cigarety a pokryli 36 procent. Překvapivě nejméně zmínek o jakýchkoliv drogách bylo v textech skladeb popových a rockových.  

A co u nás?
Tým vědců se soustředil na fakta, ze své studie nevyvodil žádné závěry, pouze konstatoval.

Co myslíte, jak by podobný výzkum dopadl v případě tuzemských kapel? Jen tak namátkou: Chinaski a jejich Tabáček, většina repertoáru kapel jako Kabát, Tři sestry, Alkehol nebo kultovní pecka Francovka od Plastiků. Opomenout nelze ani varovnou skladbu Karel drogy nebere od Abraxas.

Ovlivňují vás texty písní?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 251