Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Špatné podprsenky vám zničí prsa

Ženy, které nosí nevhodnou podprsenku, si podle vědců mohou permanentně a nevratně poškozovat své poprsí.

Tým vědců z University of Portsmouth zjistil, že nedostatečně pevná podprsenka může vést k tomu, že se jemné úpony v prsou vytahují. Během cvičení se prsa mohou pohybovat až 21 cm nahoru a dolů a do stran - většina podprsenek však kontroluje jen pohyb dolů.

Přišli také s překvapivým zjištěním, že ani všechny sportovní podprsenky poškození nezabraňují.Tým zkoumal přes 50 modelů podprsenek na stovkách žen během posledních tří let.

Na jiné ani nepohlédnou
"Mnoho žen dává přednost jednomu určitému typu podprsenky a žádný jiný si nekupují. Na žádnou podprsenku, která nevypadá jako ta, kterou nosí, se ani nepodívají," řekla reportérům britské stanice BBC členka vědeckého týmu Wendy Hedger.

"Ale u sportovních podprsenek si například hodně žen nekoupí podprsenku, která se zapíná vzadu - mají za to, že pokud se nemusí přetahovat přes hlavu, není to opravdová sportovní podprsenka. Ale to není pravda a je i mnoho sportovních podprsenek, které se zapínají vzadu a poskytují ženám dostatečnou oporu," dodala.

Doktorka Wendy Hedger také tvrdí, že výběr podprsenek je do jisté míry diktován vnějšími vlivy.

"Ohledně velikostí podprsenek existuje společenské stigma. Hodně žen nechce být viděno s příliš malým či naopak velkým poprsím. A tak si kupují podprsenky, které jsou jim příliš malé nebo příliš velké, jen aby se dostaly do něčeho, co považují za normální velikost," zakončila doktorka.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 241