Líbání se patrně vyvinulo ze způsobu, jakým pravěké matky krmily své potomky. Neměly žádné nádoby, v nichž by skladovaly potravu, pravděpodobně ji tedy žvýkaly a přímo z úst předávaly dětem.
Nauka o líbání má dokonce vlastní název - filematologie. Výsledky výzkumu, který si položil za cíl poodhalit tajemství této bohulibé lidské činnosti, byly v pátek 13. 2. zveřejněny na výročním setkání Americké akademie pro vědecký pokrok v Chicagu.
"Líbání není jen příjemná zábava, ale především významným způsobem ovlivňuje výběr partnera," vysvětluje profesorka Helen Fischer z Rutgersovy univerzity.
Studie doktora Gordona Gallupa z univerzity v Albany ukázala, že 59 procent mužů a 66 procent žen odradily právě první polibky od protějšku, který je původně přitahoval. Ženy přitom přikládají líbání větší význam a je pro ně důležité především jako předehra před sexuálním stykem.
Polibek je jako informace
Podle profesorky Helen Fischer poskytuje spojení rtů informace o partnerovi. "Dotyky rtů, jazyka, nosu a brady přenášejí vůně, chuť, zvuk a dotykové signály, díky nimž zjišťujeme, jak nás náš protějšek vnímá, a nakonec také to, jestli se bude chtít líbat znovu," tvrdí.
Ženy podle ní přitahují muži s odlišným imunitním systémem a právě líbáním o něm prostřednictvím čichu podvědomě získávají informace.
Podle odborníků se při této činnosti vyplavuje také zvýšené množství "hormonu lásky" oxytocinu, který pozitivně ovlivňuje sociální vazby, a kortizonu ovlivňujícího metabolismus.
Profesorka se domnívá, že líbáním se stimulují tři systémy v lidském mozku, které mají vliv na výběr partnera a reprodukční schopnosti a zodpovídají za sexuální energii, zamilovanost a pevnost vztahu. "Líbání může vztah skutečně buď posílit, nebo zabít," vysvětluje.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 286