Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Šéf chce sex? Jak se bránit

Ne vždy se věnujeme v zaměstnání výlučně pracovním úkolům. Pracoviště bývají také častým místem vzniku sexuálních románků.

Když vás však nadřízený kromě pracovních úkolů a kritiky začne obtěžovat i jinak, na místě je opatrnost. Podobné incidenty na pracovišti málokdy končívají dobře...

 

Zpočátku nevinné narážky a pohledy

Třicetiletá Pavla je na první pohled atraktivní mladá žena. Jen těžko si představíte muže, který by se za ní neotočil na ulici. Její bývalý nadřízený se za ní nejen otáčel ve dveřích kanceláře, ale dovolil si toho ještě mnohem více...

 

Pavla jako jeho asistentka neměla mnoho možností, jak se bránit. Nejdříve zkoušela jeho narážky ignorovat, na erotické vtipy po ránu nereagovala a nevhodným pohledům uhýbala. Pavlin šéf ale zašel mnohem dále.

 

Následky mohou být velmi nepříjemné

Nejdříve se pokusil Pavlu letmo osahávat, později jeho projevy začaly být razantnější. Nakonec jeden takový incident vyvrcholil málem rvačkou. Nadřízený se stáhl, a tak si Pavla zpočátku myslela, že má vyhráno.

 

Právě naopak – šéf jí začal zadávat nesmyslné úkoly, bezdůvodně ji neustále něco vytýkal a splněné záležitostí vracel k dopracování. Sexuální obtěžování tedy vystřídala pracovní šikana. Jediná možnost, která Pavle zbyla, bylo zaměstnání opustit. Frustracemi ze svých zážitků se trápila ještě dlouho, když se jí nedařilo sehnat nové zaměstnání.

 

Sexuální obtěžování se může týkat i vás

O sexuálním obtěžování na pracovišti se sice hodně mluví, ale problém se bývá často bagatelizován. Navíc hranici mezi vyjádřením sympatií a tím, co již lze nazvat jako obtěžování se sexuálním podtextem, vnímá každý jinak.

 

Právní úprava je v tomto směru zcela nedostatečná, takže oběti podobného chování mají jen málo možností, jak se účinně bránit. Nejvíce ohrožené jsou rizikové skupiny žen na mateřské dovolené, svobodné matky či starší ženy, které potřebují nutně zaměstnání a nové by hledaly jen obtížně.

 

Něžné pohlaví je v horší situaci

Sexuální obtěžování se samozřejmě netýká jen žen. Podle dostupných údajů se u nás setkalo s obtěžováním 13 % žen a 4 % mužů. Ženy jsou ale v tomto směru zranitelnější, ocitnou-li se jako slabší pohlaví v práci v pozici podřízené.

 

Co dělat, jestliže jste se setkala s něčím podobným? Hlavně se problém nesnažte tajit. Ideální je obrátit se na vyšší nadřízené nebo personalistu. Pokud problém nebudou chtít řešit, zbývají odbory nebo inspektoráty práce.

 

Na policii se obraťte v případě, že jednání vašeho nadřízeného bude naplňovat některou ze závažnějších forem jako je například pokus o znásilnění či omezování osobní svobody.

 

Nenechte se zaskočit reakcemi okolí

Zažitá představa, že ženy, které se stávají oběťmi obtěžování, provokují své okolí, je mylná. Často jde o velmi nenápadné ženy. Okolí pak má tendenci jejich stížnosti podceňovat a nebrat vážně.

 

Jak se bránit? Zkuste si zapisovat jednotlivé útoky, zajistit svědky nebo použít diktafon. Pokud si o svém šéfovi promluvíte s kolegyní třeba zjistíte, že měla podobný problém taky. A rozhodnete-li se pro novou práci, už mu zbytečně nevyhrožujte, nemáte-li po ruce žádné důkazy. I bývalí nadřízení se umí ještě dobře mstít, veškeré kroky tedy podnikejte s rozvahou.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 207