Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Zamilovaní / foto: sxc.hu

Potvrzeno! Láska je vážně slepá

Na starém rčení, že láska je slepá, je velký kus pravdy. Britští vědci dokázali, že zamilovanost potlačuje činnost oblastí mozku, které jsou odpovědné za kritické myšlení.

Když se s někým sblížíme s nějakou osobou, jsou v mozku potlačeny schopnosti hodnotit jeho povahové rysy.

 

Romantická i mateřská láska působí na mozek stejně. Obojí potlačuje aktivitu mozkových nervů, které mají co do činění s kritickým sociálním hodnocením druhých lidí.

 

Málo negativních pocitů

Britský tým snímal mozky 20 mladých matek které si prohlížely fotografie svých dětí, jiných dětí a svých přátel. Zjistilo se, že způsob činnosti mozku byl podobný jako při studii, v níž se vědci zaměřili na účinky lásky zamilovaných lidí. V obou případech zaznamenali zvýšenou aktivitu v oblasti mozku odpovědnou za systém odměňování příjemnými pocity.

 

Pokud jsou tyto oblasti stimulovány například dobrým jídlem nebo pitím, spouštějí pocity euforie. Současně je v obou případech zaznamenán pokles činnosti v systémech, které vytváří negativní pocity.

 

Důležité je, že jak mileneckou, tak mateřskou lásku vnímá mozek pozitivně. Tyto typy slepé náklonnosti jsou pro lidstvo nutné k zachování druhu. Zajímavé je, že stejnou činnost mozku lze zaznamenat i u některých zvířat.

 

Láska zamilovaných má ale v jednom bodě na mozek jiný vliv než láska mateřská. Povzbuzuje činnost hypotalamu, který řídí pocity sexuálního vzrušení.

Jste ochotni vše odpustit, když jste zamilovaní?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 180