Překvápko v podrážce
Víte, co patřilo ke klasické výbavě agentů CIA? Ano, byly to speciální boty. Pod tuhým podpatkem totiž skrývali dobře „zašitou“ štěnici. Tu stačilo jen v určité chvíli aktivovat, zapnout vysílač a zachytit potřebnou konverzaci. Holt hoši šli na to od podlahy...
Drzý hmyz
Tak tenhle hmyz v žádném atlase zvířat nenajdete. Jde totiž o technický kousek, který vynalezl tým CIA v sedmdesátých letech minulého století. Jde o nejmenší výzvědný letoun, jenž se objevil v podobě hmyzu. Dovedete si představit, že jste někde venku a tahle drzá vážka vám bzučí u ucha a snímá vše, co řeknete?
Kříž jako foťák a videonahrávač
Symbol kříže je posvátný. Proto by málokdo čekal, že ho někdo tak šikovně zneužije. To je případ i špionů, kteří na přívěsek s křížem umístili fotoaparát a videonahrávač. Tento přístroj byl schopný (díky skryté čočce) cvakat roztodivné snímky a přenášet je pak do počítače. Kříž měl rovněž paměť na dvouhodinové video. Zkrátka stačilo zapnout techniku a jít...
Video pero
Vypadá jako normální písadlo, ale zdání klame. Tato propiska má totiž kameru! Mini kamera je schopna snímat jak video, tak i audio záznamy a pozor – dokonce je schopna „přežít“ v zimě, která čítá –12 stupňů Celsia.
Ryba, která nemlčí
V CIA se často využívali vodní roboti. Robotická ryba „Charlie“ nebyla výjimkou. Je dílem Kanceláře pro vývoj technologií a programů CIA. Robotické „příšery“, které byly využívány pod hladinou, obsahovaly komunikační systém, který se dal dálkově ovládat.
Tupý jako pařez?
Pro špiony platí jedno pravidlo: štěnice (a jiná výzvědná technika) by měla být ukryta ve věcech, které nejsou podezřelé. Možná, že právě proto se v roce 1970 odkryl obrovský skandál, kdy američtí špioni se snažili zachytit konverzaci svých ruských protivníků tím, že do pařezů umístili štěnice. Jejich radost z pořízených informací však netrvala věčně. Brzy na to přišla ruská tajná služba KGB!
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!