Nepřipomíná vám tento popis něco? Podobnost s tragédií Titanicu je zjevná. Morgan Robertson tak ve své povídce předpověděl zkázu Titanicu o čtrnáct let dříve, než k ní skutečně došlo. Nebo je to jen náhoda?
Povídka o luxusní a nepotopitelné lodi se objevila poprvé v roce 1898 v knize Futility, tedy Zbytečnost. Autorem knihy i povídky je ve své době neznámý spisovatel a bývalý námořník jménem Morgan Robertson. V povídce Titan popsal luxusní parník, který někdy na začátku dubna vyrazil na plavbu přes Atlantický oceán. Loď přepravovala 3 000 pasažérů. Protože se mělo jednat o nepotopitelnou loď, byly k dispozici záchranné čluny pouze pro třetinu cestujících. Plavba probíhala bez problémů, dokud však loď nenarazila do ledovce. Nepotopitelný Titan šel ke dnu. Většina pasažérů a posádky tuto tragédii nepřežila.
Děj povídky se velmi podobá tragédii údajně nepotopitelného Titanicu, ke které však došlo až za čtrnáct let po prvním vydání povídky o Titanu. Morgan Robertson ve svém příběhu popsal několik detailů, které známe také o Titanicu. Předpověděl tedy Morgan Robertson zkázu Titanicu? Měl snad spisovatel věštecké schopnosti?
V čem se příběh o Titanu shoduje s tragédií Titanicu?
– Podle popisu v povídce byly Titan a Titanic velké luxusní lodě. Dokonce se jejich velikost o moc neliší. Titanic byl pouze zhruba o dvacet metrů větší než Titan.
– Titan i Titanic pluly přes Atlantický oceán. Titanic ztroskotal blízko Newfoundlandu, Titan v povídce měl do ledovce narazit na stejném místě!
– Obě lodě narazily během své plavby do ledovce. Příčina zkázy je tedy u Titanu i Titanicu stejná.
– Titan byl luxusní a údajně nepotopitelnou lodí, proto měl málo záchranných člunů. Podobnost s Titanicem je zřejmá, také všichni jeho cestující by se do záchranných člunů nevešli.
– Rychlost Titanu i Titanicu byla téměř stejná. Titanic dosáhl rychlosti 24 uzlů, Titan měl plout rychlostí 22 uzlů.
V čem se spisovatel mýlil?
– Titan i Titanic pluly sice přes Atlantský oceán, ale zatímco Titan mířil ze Spojených států amerických do Velké Británie, Titanic plul z Velké Británie do Spojených států amerických, tedy opačným směrem.
– Na Titanu zemřela téměř všichni cestující a posádka, přežilo pouze třináct lidí. Tragédii Titanicu přežilo přibližně 700 osob.
– Záchranné čluny na Titanu mohly přepravit 500 osob, do záchranných člunů na Titanicu se vešlo více než 1 000 lidí.
– V povídce se píše, že Titan se potopil na své třetí plavbě. Titanicu se stala osudná již plavba první.
– Na Titanu bylo devět komor, zatímco Titanic jich měl patnáct.
Povídka Morgana Robertsona o luxusní nepotopitelné lodi se dočkala druhého vydání, a to v roce 1912. Povídka tedy podruhé vyšla již po tragédii Titanicu a toho spisovatel využil. Upravil totiž pár detailů, aby bylo srovnání se skutečnou událostí ještě zajímavější. Ovšem již vydání první nás svou podobností s tragédií Titanicu překvapuje.
Milovníci záhad sice tvrdí, že Morgan Robertson měl věštecké schopnosti, povídka Titan však mohla stejně dobře vzniknout z cela střízlivého rozumu spisovatele a hlavně zkušeného námořníka. Díky své profesi Robertson dobře věděl, že lodě budou postupem času čím dál větší a modernější, možná dokonce nepotopitelné. také místo tragédie Titanu, Newfoundland, nebylo vybráno náhodně. Tímto místem totiž projížděla většina lodí, které musely proplout Atlantikem. Zároveň se právě u Newfoundlandu nachází nejvíce ledovců. V dubnu, kdy měla loď ztroskotat, dochází k oteplování planety a ledovce se rozpadají na kusy, které i zkušení námořníci snadno přehlédnou.
Nutno podotknout, že Morgan Robertson předpověděl také svržení atomové bomby. Ve své povídce Beyond the Spectrum píše o válečném konfliktu mezi Spojenými státy americkými a Japonskem. Robertson ovšem nechal atomovou bombu svrhnout Japonce.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!