Pravý původ toho, proč jsou staří lidé cítit jinak než mladí, je však jinde. Za tento snadno rozpoznatelný pach údajně může nenasycený aldehyd 2-nonenal, který způsobuje změny tělesného pachu v průběhu stárnutí. V těle je sice přítomen již od narození, ale až do 30. roku je překrytý jinými vůněmi.
Tělesné proměny doprovází i změny pachu
Přicházejí nepatrně, ale dříve či později je kolem třicátého roku zaznamená každý. První šedé vlasy, vrásky brázdící naši tvář, přibírání na váze z důvodu zpomaleného metabolismu. Začíná se však také nepatrně projevovat charakteristický tělesný pach, který později nabírá na intenzitě a bývá označován jako pach staroby. Podrobně se jeho vznikem zabývá studie vědeckého pracovníka Johana Lundströma z Institutu Karolinska Institutet ve Stockholmu z roku 2 012. Právě on zjistil, že za změnami tělesného pachu stojí molekula 2-nonenal.
Evoluční význam pachových změn
Podle výzkumníků hrál tento nenasycený aldehyd důležitou roli v životě primitivních lidí. Ti díky němu dokázali čichem rozlišit mladší jedince, se kterými měli větší pravděpodobnost úspěšně založit rodinu. Čich je totiž náš evolučně nejstarší smysl, který se vyvinul v době, kdy byla délka lidského života o mnoho kratší, nežli je tomu dnes, takže lidé kolem třiceti let již nebyli považováni za reprodukčně vhodní.
Odmítavý postoj Japonska
Japonská kultura přisuzuje osobní hygieně obrovskou hodnotu a má dokonce pro tento charakteristický zápach vlastní pojmenování. Nazývá jej Kareishu a je všeobecně považován za silně odpudivý a společensky nepřijatelný. Snad také oni brzy pochopí, že tento pach nemá nic společného s pravidelnou hygienou, ale že jde o přirozený proces zrání lidského těla.
Typický zápach starých lidí má svůj důvod a začíná se projevovat již kolem 30. roku!
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 6