Co je pro šampon charakteristické? Při styku s vodou pění. Mohou za to přidané sulfáty, o kterých se už léta vedou vášnivé diskuze. A to především proto, že se (alespoň ty nejběžnější, jako je SLS a SLES) vyrábí z ropy a vlasy spolu s pokožkou hodně vysušují. Spolu s nečistotami totiž odstraňují přirozenou ochrannou mikroflóru.
Šampon z mydlice
Dobrou zprávou je, že i v přírodě nalezneme takový „sulfát“, ovšem daleko šetrnější a ekologičtější. Je jím mydlice lékařská, která dostala svůj příznačný název podle dřívějšího využití. Obsahuje totiž saponiny, látky, které ve vodě pění a odmašťují. Nejvíc jich obsahuje kořen, z něhož se připravoval odvar k mytí vlasů a těla. A připravit si ho můžete i dnes – mydlice se dá buď koupit, nebo nasbírat, nejčastěji roste podél vodních toků. Stačí 15 až 20 minut povařit nasekaný a usušený kořen a s odvarem si následně umýt kadeře. Kromě toho účinně bojuje s lupénkou a dalšími kožními onemocněními.
Šampon z kaštanů
Na podzim si zase můžete vyrobit domácí šampon z kaštanů. I ty totiž obsahují saponiny a kromě péče o tělo se dřív používaly i na praní prádla. Kaštany (asi 20 kousků) nejprve musíte oloupat z tmavě hnědé slupky. Nejlépe to jde, když jsou čerstvě spadané. Následně je pokrájejte na malé kousíčky, vložte spolu se 3 lžícemi lněného semínka do litru vody a přiveďte k varu. Po 20 minutách odstavte, přidejte 2 lžíce sušeného šípku a 2 lžíce sušených okvětních lístků růže. Nechte přes noc louhovat, následně přefiltrujte a použijte jako klasický šampon.
Oloupané kaštany můžete také rozdrtit nebo nastrouhat a nasušit, šampon si tak budete moci vyrábět po celý rok. Vlasy krásně hydratují a zpomalí jejich vypadávání.
Zdroj:
https://www.denik.cz/zahrada/mydlice-lekarska-prirodni-sampon-i-saponat-pro-domacnost-20180126.html
https://www.natubea.cz/blog/hydratacni-kastanovy-sampon/
Šampon z mydlice nebo z kaštanů – vyzkoušejte přírodní šampony našich babiček
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!