Podobné chování
Oba sdílí regiony známé jako „skořápka“ a „ostrůvek“, které jsou napojeny na emoce agrese, zármutku či úzkosti.
„Nenávist je často považována za zlou posedlost, která má být v lepším světě ovládána, kontrolována a pokud možno vymazána,“ říká profesor Semir Zeki. „Ovšem z hlediska biologického je rovnocenná lásce.“
Stejně jako láska je také nenávist iracionálním pocitem, který může vést až k heroickým výkonům. Jak mohou dva tak odlišné pocity vést k jednomu, velmi podobnému chování?
Rozdíly tu stále jsou
Profesor Zeki nechal skupinu lidí dívat se na obrázky osob, které nenávidí a známých, k nimž mají neutrální stanovisko. Když lidé viděli nenáviděnou osobu, aktivoval se jim okruh nenávisti. Předtím se ti samí lidé účastnili výzkumu, v němž byli na fotkách jejich milovaní partneři.
Okruh nenávisti v mozku se stará o vyvolání agrese a případně i převedení agresivních myšlenek do akce.
Vědci tak zjistili, že projevy lásky a nenávisti se přinejmenším v mozku příliš neodlišují. Občas mohou vést dokonce k obdobným činům, jen v jiném zabarvení.
Stále je tu ale jeden zásadní rozdíl. Zatímco romantická láska je zaměřena na jednu jedinou osobu, nenávist může být směřována na celé skupiny, a to třeba na rasovém, náboženském či jiném základě.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 72