Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock

Lidé s AIDS dostanou čipy

Odpovědné orgány po celém světě se snaží dostat šíření viru HIV a z něj vycházející nemoci AIDS pod kontrolu.

Stále se to ale nedaří. Denně se nakazí na 7000 lidí, což je obrovské číslo. V indonéské Papui se tak chystají k radikálnímu kroku.

Jsi HIV pozitivní? Tu máš mikročip!
Ten spočívá v tom, že lidem, jimž je přítomnost viru HIV či rovnou nemoci AIDS v těle zjištěna, bude implantován mikročip. Ten by měl být napojen na specializovanou centrálu, která bude nakažené lidi sledovat a kontrolovat, zda náhodou někoho nenakazí. Pokud se tak stane, dostanou trest.

Technologie není vůbec složitá a prostřednictvím vysílaných signálů umožní úřadům dotyčné jednoduše sledovat a kontrolovat jejich činnost.

Není náhodou, že se podobné opatření chystá právě v části Indonésie. Stále tu ještě panuje tradiční kmenová kultura, kde není výjimkou půjčování partnerů a do toho se navíc rychle rozjela móda prostitutek, kteří se tu těší obrovské oblibě. S nemocemi si tu nikdo nedělá příliš těžkou hlavu a kondom patří ke vzácnostem.

Presumpce viny

Opatření je ale přece jen docela dost radikální, a tak nepřekvapí, že proti němu protestují ochránci lidských práv. Je to prý zásah do svobody nakažených a v podstatě počítá s presumpcí viny. Vláda však naopak chce bránit práva zdravých lidí.

Zní to sice nepříjemně, ale nebylo by zase tak velkým překvapením, kdyby se toto opatření za několik let dostalo i do vyspělých zemí. Ostatně, svobod a práv tu lidem kvapem ubývá a děje se tak samozřejmě v zájmu bezpečnosti.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 399