Japonsko a sebevraždy k sobě patří stejně jako Japonsko a sushi. Není divu, země vycházejícího slunce je druhou zemí s nejvyšším počtem sebevražd mezi vyspělými zeměmi, ročně tam dobrovolně odejde ze života více než třicet tisíc lidí. Víc jich napočítali jen v Rusku. Japonská vláda považuje tento národní trend za alarmující, a proto se pokouší proti tomu bojovat a počet úmrtí snížit.
“Proti sebevraždám se můžeme bránit prevencí. “Srdeční problém” je nemoc, proto může být léčena,” řekl novinářům mluvčí japonské vlády Nobutaka Machimura.
Počet sebevražd stoupá hlavně u mužů, kteří mají finanční problémy, živí rodiny a nemohou splácet své dluhy. Důvodem je patrně pokles japonské ekonomiky po roce 1980.
Vláda slíbila snížit počet sebevražd o 20 % do roku 2016 tak, že zavede sociální opatření. Plánuje věnovat se lidem trpícím depresemi a chce propagovat důležitost mentálního zdraví.
“Míra sebevražd má zvyšující se trend hlavně v době, kdy dochází k ekonomické recesi, také na ně můžou mít vliv dlouhé hodiny strávené v práci,” řekl Machimura a dodal, že na pracovištích i ve školách by měl působit poradce.
Zpráva dále mluví o tom, že nejvyšší počet sebevražd se děje hlavně v severních oblastech. Bylo také zjištěno, že nejméně sebevražd je spácháno v pondělí, nejvíce naopak v sobotu a o svátcích.
Tokijské metro je velice často zastavováno právě kvůli lidem, kteří se vrhli pod vlak. Skupinky mladých lidí používají oxid uhelnatý k hromadným sebevraždám, ale nejobvyklejší způsob v Japonsku je oběšení.
V japonské kultuře neexistuje žádné náboženské tabu, které by sebevraždu zakazovalo. Do 19. století se člověk mohl dokonce sebevraždou vykoupit ze svých činů a vrátit si tak čest.
Pomýšleli jste někdy na sebevraždu?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 82