Na myších to funguje
Vědci do organizmu myší vložili škodlivý gen, který však dokáží kdykoliv „deaktivovat“. Právě tento gen časem zapříčiňuje fyzické stárnutí těla.
Zatím bohužel tuto metodu není možné aplikovat na člověka, v blízké budoucnosti by to ale neměl být problém. Navíc nejde pouze o zkrášlování, ale i o možnost léčby choroby způsobené vlivem stáří, případně různá zranění.
„Minulé výzkumy ukázaly, že procesu stárnutí je možné u zvířat zamezit například drastickou hladověcí kůrou či sdružením mladého a starého zvířete. My jsme nyní dokázali, že umíme stárnutí zastavit odbouráním jednoho genu,“ říká k tomu Howard Chang, vedoucí výzkumného týmu při Stanfordské univerzitě.
Tím se prý potvrdila hypotéza, že stárnutí není způsobeno pouze opotřebováváním organismu, ale že jde o následek určitého genetického programu, který je možné vypnout.
Metoda
Vědci pracovali se speciální mastí, kterou nanesli na různé části těla myši. Mast přitom obsahovala látky, které spolu s odstraněním zmíněného genu způsobily zvrácení procesu stárnutí.
U myší dokázali vědci gen vypojit ve vybraných místech organizmu. Tento přístup je rozhodující, protože „gen stáří“ NF-eB zodpovídá i za imunitní systém a jiné buněčné funkce. Pokud by byl kompletně vyšachován, hrozila by lidskému pacientovi až smrt.
Člověk si tak ještě nějakou dobu počká, naděje na omlazení vrásčitého těla se ale povážlivě zvýšila. Doktor Chang by se ovšem zatím přeci jen raději věnoval výzkumu. „Doufám, že mi teď nebudou volat spousty lidí, abych jim omladil obličej.“
V jakém věku byste chtěli vypnout stárnutí?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 47