Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Leonardo DiCaprio ve svém filmu 11. hodina / foto: Warner Bros

Zachrání Leonardo di Caprio planetu?

Může vám to připadat zvláštní, ale podle britského listu Guardian je hollywoodský herec Leonardo di Caprio jedním z padesáti lidí, kteří mohou zachránit naši planetu. Co si o tom myslíte?

Rozpouštějící se ledovce, vysychající řeky, hrozivé záplavy, to byly obrázky, které nás prakticky na každém kroku provázely rokem 2007. Guardian si dal tu práci a vybral padesát významných osobností, tzv. „zelených hrdinů“, které by mohly zastavit destrukci modré planety. V sestavě politiků, vědců, podnikatelů nechybí ani americká celebrita.

 
Má svou nadaci

Právě okolo jména Leonarda di Capria prý vypukla v redakci velká slovní přestřelka. Nakonec byl do party padesáti nejvýznamnější ekologických postav zařazen i on. Ačkoliv létá soukromým tryskáčem, má podle redaktorů listu velkou šanci ovlivnit celosvětové mínění. A to právě díky svému postavení světové superstar. Podle Guardianu může hrát velkou roli zejména při přesvědčování a vedení budoucí generace.  

 

Ostatně třeba právě ledovce hrály v kariéře třiatřicetiletého herce důležitou roli. Jeho kariéra nabrala raketové tempo díky hlavní postavě v Titanicu, který šel ke dnu právě po střetu s kusem ledové kry.

 

Před deseti lety založil herec vlastní nadaci, která spolupracuje se spoustou organizací na ochranu přírody a zvířat, společně s nimi Leonardova nadace upozorňuje na ekologickou problematiku, a to především mezi dětmi.

 
Natáčí dokumenty

Stejně jako zářil na plátnech kin v mnoha filmových trhácích, vyspěl i ve svém paralelním životě. Jako ekologický aktivista promlouval v různých kampaních, hovořil i k řadě studentů v univerzitních kampusech. V roce 2004 pomáhal v presidentské kampani demokratovi Johnu Kerrymu. Natáčí i dokumentární pořady o vlivu člověka na životní prostředí.

 

Nyní se podílí na dalším ekoprojektu. Jako producent vytváří pro Discovery Channel show nazvanou Eco-Town (Ekologické město), v níž zaznamenává přeměnu kansaského města zničeného tornádem v roce 2006 v moderní místo, kde se dá „žít zeleně“.

 
Kdo dále?

Mezi „zelenými hrdiny“ jsou dále například německá kancléřka Angela Merkelová, americký politik Al Gore, dvanáctiletý Ind Madhav Subrmanian, který sbírá peníze na záchranu tygrů, dvaadvacetiletý Brit Joss Barman, který už osm let pracuje jako ekologický aktivista a pro Greenpeace pracoval už ve dvanácti (za těch deset let ho více než dvacetkrát zatkli a zavřeli), nebo například někdejší zpěvák rockové partičky Midnight Oil Australan Peter Garrett.

Žijete (nebo se snažíte žít) ekologicky?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 67