Speciální program analyzuje více než šest tisíc druhů štěkání, ale zatím pouze od 14 ovčáků v šesti různých situacích. Tým zkoumající štěkot vznikl na univerzitě v nedalekém Maďarsku a podle jeho šéfa Csaby Molnára se počítač dokáže v psím štěkání zorientovat, pokud se pes ocitne v některé z nahraných situací. Když vidí cizího člověka, chce bojovat, procházet se, hrát si, aportovat míč nebo být sám.
Vědci nejdříve štěkot nahráli a pak jej v digitální podobě prohnali počítačem. Program zkoumal odlišnosti štěkání a vyhodnocoval situace, ve které byla „psí řeč“ zaznamenaná. Počítač správně vyhodnotil různé situace s úspěšností 43 procent za celou dobu zkoumání. Ačkoliv to nevypadá jako vysoké procento, stále byl mnohem úspěšnější než jakýkoliv člověk.
Nejpřesnější byl počítač při vyhodnocování slovíček jako „boj“ a „cizí člověk“, nejmenší úspěch pak zaznamenal při rozeznávání štěkotu s žádostí o „hru“. Výsledky zkoumání uveřejnil maďarský tým v magazínu Animal Cognition s tím, že tón psího štěkotu závisí na jejich emocionálním stavu.
Vědci provedli také druhý test, při němž měl počítač rozpoznat jednotlivé psy podle jejich štěkotu. Software byl ve více než polovině případů úspěšný, přesněji v 52 procentech. Opět si tak vedl lépe, než by to zvládl člověk.
Vědci jsou si jisti, že každý pes štěká jinak a je možné na základě štěkotu identifikovat konkrétního psa, ačkoliv bez techniky toho lidé nejsou schopni. Tým se nyní chystá porovnat štěkot různých plemen, aby zjistil, co mají společného.
Poznáte, co na vás štěkají psi?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 83